Umělecký šéf Národního divadla odstoupil kvůli Balvínovu odvolání ředitele Buriana

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 8. 2013 18:45) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Umělecký šéf Činohry Národního divadla v Praze Michal Dočekal dnes rezignoval na svou funkci poté, co ministr kultury Jiří Balvín odvolal ředitele ND Jana Buriana. Burian se měl funkce ujmout dnes. Dočekal nesouhlasí s ministrovým rozhodnutím, sdělil dnes ČTK. Činohru vedl 11 let. Kvůli odvolání Buriana dnes také nenastoupilo do svých funkcí nové vedení Opery Národního divadla a Státní opery. Ministrův krok vyvolal ostrou kritiku napříč politickým spektrem i odbornou veřejností. 

Michal Dočekal

Michal Dočekal,zdroj: Isifa.com

Nepochopitelný krok ministra podle Dočekala uvrhne divadlo na neodhadnutelnou dobu opět do krizového stavu. Dočasné vedení nemůže řešit závažné otázky aktuálního stavu o to méně budoucího uměleckého směřování ND, uvedl Dočekal v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici. 

Buriana počátkem roku do funkce jmenovala tehdejší mistryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) po sporech kolem náhlého odvolání ředitele Ondřeje Černého loni v září. 

"Jste třetím ministrem kultury v řadě, který zcela nezdůvodněně odvolal ředitele Národního divadla. Jsme tím znechuceni. Tato vláda se prohlašuje za vládu odborníků. Vy jste svým krokem na veškerá odborná hlediska zcela rezignoval. Zdiskreditoval jste tak definitivně funkci ministra kultury," píše Dočekal. Podle něj je ministr o situaci v Národním divadle mylně informován. 

Soubory Činohry, Baletu a Nové scény ND odvolaly stávkovou pohotovost ve chvíli, kdy odborná komise ředitele ND vybrala, uvedl. Proti složení odborné komise, jejímiž členy byly nezpochybnitelné osobnosti kultury, těžko podle Dočekala mohou být vznášeny jakékoliv námitky. Šéf Činohry se zároveň postavil za odbornost odvolaného ředitele a regulérnost jeho výběru do funkce. 

Michal Dočekal (48) stál v čele činohry Národního divadla od července 2002, kdy si jej do svého týmu vybral tehdejší šéf ND Jiří Srstka. O funkci se tehdy ucházeli i producent Čestmír Kopecký a herec a pedagog Boris Rösner. "Rozhodovali jsme mezi konzervativní Rösnerovou koncepcí a radikálním projektem Dočekalovým," řekl tehdy o výběru členy rady ND, překladatel a dramaturg Milan Lukeš. Do Národního divadla přišel z Divadla Komedie, jež se za jeho působení stalo kultovní scénou. 

Dočekal po gymnáziu vystudoval na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Režíroval a hrál už jako středoškolák v A-Studiu v Rubínu, začátkem 90. let působil v Divadelním spolku Kašpar. V roce 1994 se stal uměleckým šéfem Divadla Komedie, jehož podobu i jako režisér utvářel osm let až do svého nástupu do čela činohry ND. Za svou práci dostal řadu ocenění, mimo jiné Cenu Divadelních novin či Mezinárodní cenu Ernesta Flaiana. 

Tagy: Národní divadlo

Zdroje: ČTK