Umělec Jiří Suchý dostane od prezidenta státní vyznamenání

- Magazín autor: Lucie Hyblerová

Spoluzakladatel divadla Semafor, spisovatel a hudebník Jiří Suchý převezme 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Oznámilo to dnes Klicperovo divadlo v Hradci Králové, které kvůli tomu muselo přesunout plánované představení hostujícího divadla Semafor. Suchý informaci potvrdil, Hrad se k ní nevyjádřil. Legenda českého divadla je od roku 1995 nositelem medaile Za zásluhy druhého stupně.

Jiří Suchý a Jitka Molavcová

Jiří Suchý a Jitka Molavcová,zdroj: Isifa.com

"Z obvykle dobře informovaných kruhů se nám doneslo, že v tento Den české státnosti převezme pan Jiří Suchý na Pražském hradě státní vyznamenání," napsal v dopise adresovaném návštěvníkům Klicperova divadla jeho ředitel Ladislav Zeman. 

Dvaaosmdesátiletý Suchý řekl, že ví o úmyslu prezidentovy kanceláře poctít ho státním vyznamenáním. Nechtěl o něm však mluvit, protože Hradu slíbil, že tak do 28. října neučiní. Sám prý nemá tušení, jaké vyznamenání by měl dostat. Mluvčí prezidenta Hana Burianová sdělila, že seznam oceněných nemá k dispozici. Hrad ho do Dne české státnosti ani nechce komentovat. 

Suchý měl v Hradci Králové vystoupit v rámci festivalu Čekání na Václava, který se uskuteční na výročí vzniku samostatného Československa. Kvůli tomu, že na Pražském hradě obdrží ocenění, muselo být vystoupení o den odloženo. "Slíbil jsem na Hradě, že to řeknu jen v Klicperově divadle," řekl ČTK Suchý. Podle slibu jsem se zachoval, dodal. 

Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni, která mu před několika lety udělila čestné občanství. Muž mnoha talentů je znám i tím, že rád maluje a je vášnivým sběratelem všeho možného. Kromě medaile Za zásluhy je držitelem Thálie či Ceny ministerstva kultury.

Tagy: státní vyznamenání

Zdroje: ČTK