Umělci zveřejnili telefony politiků. Zákonodárci se mají na co těšit

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Na výstavě Kartografie naděje v pražském centru DOX umístila tabuli, na níž jsou kontakty na všechny poslance včetně premiéra Petra Nečase, některých ministrů a prezidenta Václava Klause. Informoval o tom server Lidovky.cz. Proti zveřejnění soukromých čísel se postavila Kancelář Poslanecké sněmovny, případ již také začala podle mluvčí Evy Kropáčové prošetřovat pražská policie. 

Čísla politiků v DOXu

Čísla politiků v DOXu,zdroj: Archiv

"Součástí výstavy je samozřejmě také text, kde je vysvětleno, proč jsme čísla zveřejnili. Vytrženo z kontextu to může vypadat, že jsme jenom zveřejnili čísla, ale tak to není," řekl člen skupiny Roman Týc. 

Instalaci tvoří deska ve tvaru Sněmovny se jmény poslanců a jejich telefonními čísly. Před ní visí telefon, ze kterého lidé mohou poslat textovou zprávu. "Nás samotné zajímá, jak se s tím návštěvníci popasují. Poskytli jsme jim ten nejpřímější způsob demokracie," uvedl další člen skupiny Petr Žílka. 

"Zveřejnění telefonních čísel soukromých mobilních telefonů Kancelář PSP považuje za zásah do soukromí poslankyň a poslanců," reagoval tiskový odbor Poslanecké sněmovny. Dodal, že kancelář zveřejňuje kontakty na jednotlivé poslance do jejich poslaneckých kanceláří ve volebních obvodech a v budově Sněmovny v Praze. 

Simulovaný atomový výbuch

Premiér Petr Nečas (ODS) novinářům před summitem EU v Bruselu řekl, že jeho telefon, tedy linka vysokého ústavního činitele, je v podstatě mimo provoz, nedá se na něj dovolat a je zahlcený stovkami zpráv. "Některé jsou pochvalné, nicméně nežádané, ale vážím si jich, některé jsou velmi agresivní a vyhrožující," poznamenal Nečas. Situaci prý vnímá jako velmi výrazný zásah do svých práv. "Jestli toto má zvýšit politickou kulturu, tak tedy fakt nevím," dodal. 

Kriminalisté dnes po otevření výstavy do centra DOX dorazili, nyní vyhodnocují informace a zjišťují, zda se mohli umělci dopustit trestného činu nebo přestupku. "Jednáme také s Úřadem na ochranu osobních údajů a policejním prezidiem," řekla Kropáčová. 

Akce umělecké skupiny se podle médií nelíbí i dalším politikům. I ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) údajně dostal výhrůžné a vulgární textové zprávy. Lidé vyhrožovali i předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petru Gazdíkovi, několik vulgárních zpráv obdržel i exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). 

"Nemám pro pseudoprotest této skupiny vůbec žádné pochopení. Místo nového kanálu komunikace otevřeli jen kanál plný vulgarit a urážek. Teď zřejmě neví, jak z toho ven, a hájí se přímou demokracií. To považuji za zcela absurdní," sdělil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Za nepříliš inteligentní pak akci v médiích označila například šéfka strany LIDEM Karolína Peake. 

Skupina Ztohoven vešla ve známost svými intervencemi do veřejného prostoru. Z nejznámějších je akce Mediální realita, při které se napojila do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Kvůli svým aktivitám se členové skupiny často dostávají do konfliktu se zákonem. 

Výstava Kartografie naděje je zaměřená na témata krizí, protestů, společenských proměn a sociální imaginace. Expozice představuje více než tři desítky umělců z celého světa, kteří se snaží mapovat prostřednictvím svých děl různé sociální změny a spojovat jejich vyprávění do společného příběhu. V centru DOX ji mohou návštěvníci zhlédnout do 21. února příštího roku.

Tagy: umění politici ztohoven

Zdroje: ČTK