Ukrajinští vojáci na Krymu nereagovali na ruské ultimátum

- Aktuality autor: Michal Polák

Žádná ukrajinská vojenská jednotka na Krymu nereagovala na ultimátum, které v pondělí adresovalo ukrajinským vojákům velení ruských vojsk na okupovaném poloostrově. Oznámilo to dnes v Sevastopolu veleni ukrajinského námořnictva. Ultimátum, k němuž se Moskva oficiálně nehlásí, mělo vypršet dnes ráno. K žádným ozbrojeným akcím na Krymu ale nedošlo. 

Ukrajinští vojáci na Krymu

Ukrajinští vojáci na Krymu,zdroj: Getty Images

Podle ukrajinského velení ani jeden ukrajinský voják nepřešel na stranu invazních vojsk. "Jediným zrádcem je bývalý šéf ukrajinského vojenského námořnictva Denys Berezovskyj," prohlásil dnes mluvčí ukrajinské armády Vladislav Selezňov. Berezovskyj se dal do služeb proruského vedení autonomního Krymu o víkendu, své funkce byl už na pokyn z Kyjeva zbaven. 

Během noci se podle Selezňova zvýšil počet proruských aktivistů a hlídek domobrany, které operují v okolí štábu ukrajinského vojenského námořnictva v Sevastopolu a velení pohraničních sil v Simferopolu. 

Incident na letišti Belbek

Ukrajinská média navíc ohlásila incident na sevastopolském letišti Belbek, které od víkendu kontrolují ruské jednotky. Asi 300 ukrajinských vojáků, kteří sloužili na vojenské základně na letišti, se beze zbraní pokusilo vrátit do svých ubikací. Zastavila je ale výstražná palba ruských vojáků. 

Ruské jednotky mají nyní na Krymu podle odhadů ukrajinských i ruských expertů zhruba 16.000 vojáků. Kromě letiště v Belbeku kontrolují všechny krymské pohraniční posty, vojenské sklady a trajektový terminál v Kerči na východním cípu poloostrova. 

Tvrzení ukrajinské armády o ojedinělých případech dezercí dnes popřela proruská vláda autonomního Krymu. Podle jejího mluvčího na stranu promoskevských povstalců přešlo 700 ukrajinských vojáků, zejména příslušníků raketových pluků dislokovaných ve městech Jevpatorija, Feodosija a Fiolente. Do rukou autonomní vlády tak prý padlo 20 raketových baterií Buk a přes 30 protiraketových systémů S-300.

Ke Krymu se chtěji připojit tři sousedící oblasti

Krymské úřady podle místopředsedy krymského parlamentu Serhije Cekova dostaly žádosti o připojení k autonomní republice od "představitelů místních úřadů" v Chersonu, Oděse a Mykolajivu. Tato města jsou zároveň správními metropolemi stejnojmenných oblastí. 

Krymský parlament o uplynulém týdnu odsouhlasil referendum o prohloubení autonomie, konat se bude 30. března. Krymské úřady nesouhlasí s novým vývojem v Kyjevě, kde opozice sesadila proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Tagy: Rusko Ukrajina krize na Krymu

Zdroje: ČTK