Ukrajinští demonstranti se nezastaví ani před mrazy. Setrvávají na náměstí i v noci

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Tisíce Ukrajinců nespokojených s rozhodnutím vlády premiéra Mykoly Azarova pozastavit integrační proces s Evropskou unií nadále tráví dny i noci za barikádami v centru Kyjeva. Na náměstí Nezávislosti zůstávají i přes mrazivé počasí, neúspěch opozice vyslovit vládě nedůvěru či Azarovovo prohlášení, že vysílá ukrajinské diplomaty do Bruselu, aby zde vyjednávali o sblížení s EU za výhodnějších podmínek. 

Protesty na Ukrajině

Protesty na Ukrajině,zdroj: Profimedia.cz

"Patříme do Evropy, nejsme Rusko," prohlásila jedenadvacetiletá Marijana, která se v noci na dnešek s kamarády zúčastnila demonstrace na náměstí Nezávislosti. Až do rána však nezůstala, domů se vydala po půlnoci posledním metrem. "Mám i jiné povinnosti, ale další večer přijdu zase," vysvětlila. 

Podobě jako Marijana, která v Kyjevě studuje na konzervatoři, se protestů alespoň několik hodin denně účastní tisíce dalších lidí. Svědčí o tom situace ve stanici metra pod náměstím, kde na poslední spoje po půlnoci čekaly davy lidí. 

Na náměstí Nezávislosti není složité se ze širšího centra Kyjeva dostat. Díky dunění reproduktorů, ze kterých se ozývají projevy opozičních lídrů a vystoupení hudebníků, na něj i bez mapy snadno trefí turisté dosud metropolí na Dněpru nepolíbení. 

Samotné náměstí je obehnáno hradbou z palet, plechů, popelnic, mobilních plotů a různého harampádí, které sem protestující nanosili. Před jednou z bran skrz barikády je na dlažbě ze samolepek vylepen obří nápis "nas bahato" (je nás mnoho). To demonstrantům připomněl i jeden z řečníků, který v přestávce hudebního vystoupení opakovaně prohlašoval, že "nás jsou miliony". 

Pomáhají i dobrovolníci

Heslo "nas bahato" je také odkazem na takzvanou oranžovou revoluci, která na Ukrajině v roce 2004 vynesla k moci prozápadní reformátory, pozdějšího prezidenta Viktora Juščenka a nyní vězněnou expremiérku Juliji Tymošenkovou. V neoficiální hymně revoluce totiž rapová skupina GreenJolly zpívá o tom, že nespokojence se starými pořádky není možné porazit, neboť je jich mnoho. 

O demonstranty se starají desítky dobrovolníků, kteří ve stáncích či u provizorně zřízených pultů rozdávají jídlo, horký čaj i oblečení. Další dobrovolníci občerstvení roznáší mezi protestujícími. Každý večer zde vypomáhá i pětadvacetiletá Marija. "Nejsou zde jen studenti, já přes den chodím do práce a pak jdu sem," řekla. 

Ne vše je ale pro demonstranty zadarmo. Ti, kteří se nespokojí s rozdávaným čajem, si mohou přímo v srdci stanového městečka koupit pivo, mimo jiné i české. Krámek s alkoholem a cigaretami kvůli protestům nezavřel a podle postávajících zákazníků se mu to zřejmě vyplatilo. Za pět hřiven (asi 12 korun) je k zakoupení káva z pojízdných prodejen a u průchodů barikádami postávají prodavači s ukrajinskými vlaječkami a různými blikátky. Za vlaječku si jeden z nich na anglický dotaz na cenu řekl 30 hřiven (74 korun), na pokus o smlouvání se nijak přívětivě nedíval. 

Situace v centru metropole se po sobotním tvrdém policejním zákroku proti demonstrantům uklidnila, v noci na dnešek bylo v ulicích vidět jen několik policistů. Ministr vnitra Vitalij Zacharčenko navíc ve středu bezpečnostním sborům zakázal opětovně použít násilí. 

Tagy: protesty Ukrajina Evropská unie

Zdroje: ČTK