Ukrajinský sankční seznam vyvolal smršť protestů. Porošenko ustupuje

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 9. 2015 14:50) - Aktuality autor: pal

Velkou vlnu kritiky vyvolalo zařazení desítek západních novinářů na protiruský sankční seznam, který podepsal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Na "černé listině" se objevili někteří čeští politici, mimo jiné třeba senátor Jaroslav Doubrava. Britská BBC označila seznam za útok na svobodu tisku. Některé osoby zařazené na seznam nemají k Ukrajině žádný vztah. Proti seznamu se postavila i kyjevská pobočka Výboru na ochranu novinářů (CPJ). Ukrajinský prezident pod tlakem médií částečně ustoupil a nařídil ze seznamu vyškrtnout dva novináře BBC. 

Porošenka kritizují média za podepsání sankčního seznamu

Porošenka kritizují média za podepsání sankčního seznamu,zdroj: Profimedia.cz

Prezident Petro Porošenko ve středu podepsal dekret o seznamu zhruba 400 nežádoucích osob a 90 podniků, které podle něj svým jednáním ohrožují ukrajinskou národní bezpečnost, svrchovanost a územní celistvost.

Na ukrajinském seznamu jsou i čeští politici

Kromě řady ruských i zahraničních politiků, mezi nimiž jsou i český senátor Jaroslav Doubrava ze sdružení Severočeši.cz a místopředseda neparlamentní nacionalistické Národní demokracie Ladislav Zemánek, se na seznamu ocitlo i 34 novinářů a sedm blogerů ze zahraničí, mimo jiné z Británie, Německa, Španělska a Bulharska.

CPJ dnes nad Porošenkovým krokem vyjádřil zklamání. "Vládě se může líbit či nelíbit novinářská produkce, označovat ale novináře za možnou hrozbu pro národní bezpečnost není úměrná reakce," prohlásila šéfka kyjevské kanceláře CPJ Nina Ogňanovová.

Podle agentury Reuters je zařazení západních novinářů na černou listinu gólem Kyjeva do vlastní branky. Ukrajina ve svém nynějším konfliktu s Ruskem zahraniční novináře potřebuje a jejich postih bude kontraproduktivní.

Reakce Kyjeva je prý přehnaná

S rozhodnutím nesouhlasí ani vlivný ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko. "Je to přehnané. Sankce nadělají víc škody než užitku, Kyjev měl projevit větší pružnost," řekl Fesenko.

Britská BBC, jejíž dva zpravodajové se na seznamu také ocitli, označila krok Kyjeva za ostudný útok na svobodu tisku.

"Sankce jsou naprosto nepatřičným a nevysvětlitelným krokem proti pracovníkům BBC, kteří o situaci na Ukrajině podávají nezávislé a objektivní informace. Ukrajinská vláda je ze sankčního seznamu musí okamžitě odstranit," prohlásil zahraniční editor BBC Andrew Roy.

Na seznamu podle Reuters figurují i dva španělští novináři, kteří v červenci zmizeli v Sýrii a byli zřejmě uneseni bojovníky radikální organizace Islámský stát (IS). Ruská média tvrdí, že na seznamu jsou dva reportéři ruských tiskových agentur působící v Jihoafrické republice a Turecku, kteří k Ukrajině nemají žádný vztah.

Porošenko nechal ze seznamu vyškrtnout dva novináře BBC

Porošenko po vlně protestů alespoň částečně ustoupil. Podle agentury Unian nařídil, aby ze seznamu nežádoucích osob byli vyškrtnuti dva zpravodajové BBC a jejich ruský kameraman. Ukrajinský ministr informací Jurij Stec krátce nato oznámil, že seznam novinářů bude co nejdřív přehodnocen, a ti, kdo "respektují profesní standardy", budou ze sankcí vyjmuti.

Ukrajinská tajná služba SBU, která podle médií měla při sestavení seznamu hlavní slovo, dnes oznámila naopak jeho další rozšíření. Prominentním postiženým bude tentokrát bývalý italský premiér Silvio Berlusconi, jehož pobyt na Ukrajině prý "není žádoucí s ohledem na bezpečnost státu". Zákaz potrvá tři roky.

Tagy: bbc zahraničí Ukrajina protiruské sankce média a internet

Zdroje: ČTK