Ukrajinský prezident vyhlásí jednostranné příměří. Na chvíli

- Aktuality autor: Petr Kubec

Ukrajinský prezident Petro Porošenko hodlá na východě Ukrajiny vyhlásit krátkodobý mír. Ukrajinská armáda dočasně přeruší palbu a dá tak separatistům příležitost složit zbraně nebo utéci ze země.

Petro Porošenko

Petro Porošenko,zdroj: Getty Images

"(Realizace mírového plánu) bude zahájena mým rozkazem k jednostrannému přerušení palby. Poté bez prodlení musíme získat podporu mírového plánu od všech účastníků bojů v oblasti Donbasu," prohlásil Porošenko.

Během krátkého příměří musejí separatisté odzbrojit a v regionu musí být nastolen pořádek. Těm, kdo složí zbraně a nedopustili se těžkých zločinů, chce prezident udělit milost.

Porošenko rovněž slíbil změny v ukrajinské ústavě, které by vedly k decentralizaci země. To je podle něj jeden z předpokladů řešení krize na jihovýchodě Ukrajiny.

"Očekáváme, že ve velmi krátké době podpoří tento mírový plán mnozí účastníci konfliktu. Očekáváme, že budou osvobozeni rukojmí a že budou vyklizeny obsazené budovy," prohlásil prezident.

Nyní podle agentury Interfax probíhají pečlivé přípravy k realizaci mírového plánu. "Klíčový prvkem je zajištění hranic. Existují obrovská rizika, že přerušení palby zneužijí zločinci," konstatoval Porošenko.

Ukrajinský prezident již dříve v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou požádal Evropskou unii a Spojené státy, aby pomohly s posílením kontroly státní hranice. V současnosti se jedná o vytvoření desetikilometrové nárazníkové zóny, píše agentura Interfax.

Tagy: Rusko Ukrajina příměří krize na Ukrajině

Zdroje: ČTK