Ukrajinský parlament nedovolí léčbu Tymošenkové v zahraničí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 11. 2013 13:29) - Aktuality autor: Danica Klein

Ukrajinský parlament dnes neschválil zákon umožňující léčbu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové v zahraničí. Přijetí tohoto právního předpisu je přitom hlavní podmínkou, kterou si klade Evropská unie pro asociační dohodu s Kyjevem. 

Julia Tymošenková

Julia Tymošenková,zdroj: dailymail.co.uk

Mluvčí Evropské komise dnes prohlásil, že pro podpis dohody bude klíčové rozhodnutí členských zemí unie, které zohlední, jak Ukrajina plní unijní podmínky. Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle se večer vrací k rozhovorům do Kyjeva. 

Potřebný počet nejméně 226 hlasů dnes v ukrajinském zákonodárném sboru nezískal ani jeden ze šesti předložených návrhů zákona týkajícího se Tymošenkové. Nejvíce poslaneckých mandátů - 187 z celkových 450 - má vládnoucí Strana regionů prezidenta Vladimira Janukovyče. 

EU podmiňuje podpis dohody o přidružení Ukrajiny schválením tří důležitých zákonů - o volbách, o prokuratuře a o léčbě odsouzených v zahraničí. Poslední z nich se týká Tymošenkové a je zjevně klíčový. Nejvyšší rada před odmítnutím tohoto právního aktu schválila volební zákon.

Opoziční poslanci po nezdaru hlasování začali na adresu provládních zákonodárců provolávat "Hanba, hanba". Strana UDAR světového šampiona v boxu Vitalije Klička vzápětí vyzvala Janukovyče, aby Tymošenkové - která byla loni odsouzena k sedmi letům vězení za údajné zneužití moci - ještě dnes udělil milost. 

Parlament zákon neschválil den poté, co se v Kyjevě objevila oficiálně dosud nepotvrzená zpráva, že Janukovyč eurokomisaři Fülemu řekl, že asociační dohodu nepodepíše. Uvedl prý, že přidružením by Ukrajina přišla v příštích deseti letech o 500 miliard eur (13,5 bilionu Kč) kvůli útlumu obchodu s Ruskem a že by si je chtěla nechat kompenzovat od unie. 

Uprostřed pokračující práce

Füle dnes na Ukrajinu odlétá znovu, uvedl v Bruselu komisařův mluvčí Peter Stano. V pátek jej prý čekají jednání s vládou i opozici a se zástupci občanské společnosti. "Jsme uprostřed pokračující práce. Jsme odhodlaní dosáhnout ve Vilniusu podepsání dohody a jsme připraveni pomoci Ukrajině, aby svou část splnila," podotkl Stano. 

Připomněl, že konečné rozhodnutí o podpisu musí přijmout členské země. Podle diplomatů by se tak kvůli nynější situaci mohlo stát například na mimořádném jednání ministrů zahraničí až bezprostředně před zahájením summitu ve Vilniusu. 

Stano zdůraznil, že pro rozhodování členských zemí bude "velmi významným faktorem" zpráva mise unijních emisarů Pata Coxe a Aleksandera Kwaśniewského o postupu Kyjeva při plnění zbývajících podmínek. 

Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Radio Svoboda řekl, že Ukrajina udělá ekonomickou a politickou chybu, pokud odmítne podepsat asociační dohodu s EU a rozhodne se připojit k celní unii s Ruskem. 

Dohoda o přidružení a volném obchodu má být podepsána na summitu států Východního partnerství, který se 28. a 29. listopadu sejde v litevském Vilniusu. 

Tagy: Ukrajinský parlament vězněná expremiérka

Zdroje: ČTK