Ukrajinský exprezident Kučma odmítl podíl na brutální vraždě novináře

- Aktuality autor: red

Někdejší ukrajinský prezident Leonind Kučma dnes popřel, že by měl cokoli společného s vraždou opozičního novináře Heorhije Gongadzeho v roce 2000. Jeho smrtí se necítí být vinen. Podle agentury Reuters to řekl při příchodu na generální prokuraturu k výslechu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ukrajinská prokuratura v úterý zahájila vyšetřování bývalého prezidenta kvůli podezření, že byl do vraždy opozičního novináře zapleten.

"Jsem připraven projít všemi pekelnými muky, abych dokázal svou nevinu," řekl Kučma. "Otevřeně řečeno se cítím klidný, protože necítím svou vinu," dodal.

Dvaasedmdesátiletý Kučma, někdejší ředitel zbrojovky za sovětských dob, byl ukrajinským prezidentem ve dvou volebních obdobích od roku 1994 do roku 2005.

Hlava byla nalezena až po devíti letech

Vražda Gongadzeho, který proslul kritickými statěmi proti ukrajinskému vedení, zejména proti prezidentovi Kučmovi, Ukrajinu šokovala. O Kučmově podílu na Gongadzeho smrti se na Ukrajině dodnes spekuluje. Novinářovo bezhlavé tělo bylo objeveno na podzim 2000 v lese nedaleko Kyjeva. Hlavu našli policisté zakopanou v zemi až o devět let později.

Agentura Reuters dnes napsala, že otevření případu proti Kučmovi, který kdysi platil za patrona nynějšího prezidenta Viktora Janukovyče, mnoho pozorovatelů překvapilo.

Podle některých analytiků by konečný závěr vyšetřování mohl být, že Kučmovo jméno bude oficiálně očištěno. "Riskuje jen málo, žádný skutečný přímý důkaz proti němu neexistuje," tvrdí Volodymyr Fesenko z odborného střediska Penta.

Tagy: vražda

Zdroje: ČTK