Ukrajinský exministr v Praze nabídl kauci za propuštění

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, kterého v pondělí v Česku zadržela policie na základě mezinárodního zatykače, požádal soud o propuštění z předběžné vazby a nabídl peněžitou kauci ve výši 250 tisíc korun.

Vedle toho dal ministr i písemný slib, že se nepokusí uprchnout a záruku jiných lidí. Řekla to mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková. Soud jej do předběžné vazby poslal ve středu, muž si proti tomu podal stížnost. 

Danylyšyn působil ve vládě Julie Tymošenkové od konce roku 2007 do jejího letošního pádu. Ukrajinská prokuratura ho podle kyjevského tisku obviňuje z machinací při dojednávání státních zakázek. Státu údajně způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionů korun).

Opozice: Je to jen politické účtování s našimi členy

Opozice tvrdí, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se takto snaží zúčtovat se svými oponenty a že trestní stíhání proti Danylyšynovi je vedeno na základě zfalšovaných materiálů.

Tymošenková, která byla v roce 2004 jednou z hlavních tváří ukrajinské "oranžové revoluce", kolem sebe sdružuje prozápadní a národně orientované politiky, zatímco Janukovyč prosazuje úzkou spolupráci s Ruskem. 

Mluvčí české kriminální policie Pavla Kopecká již dříve s odvoláním na údaje ukrajinské strany uvedla, že je podezřelý z toho, že v roce 2007 zvýhodnil firmu, která dodávala státu maziva a paliva.

Podezřelé kontrakty

Podle ukrajinského tisku jde v případu o dojednávání zakázek na nákup paliva pro ministerstvo obrany a rovněž o podezřelý kontrakt na výstavbu parkovišť na kyjevském mezinárodním letišti Borispol. Politik obvinění odmítá, do zahraničí prý odjel na léčení a před policií se neskrývá. 

Lhotáková řekla, že soud nejprve musí nechat přeložit rozhodnutí o uvalení vazby a překlad doručit Danylyšynovi. Pak bude Vrchní soud v Praze rozhodovat o jeho stížnosti. Teprve poté se bude městský soud podle mluvčí zabývat žádostí Danylyšyna o propuštění z vazby. Návrh na jeho vydání zatím státní zástupce podle Lhotákové nepodal.

Tagy: soud Česko kauce Ukrajina exministr zatčení

Zdroje: ČTK