Ukrajinské volby podle průzkumů těsně vyhrál Porošenkův Blok

- Aktuality autor: var

Vítězem ukrajinských parlamentních voleb se stal Blok Petra Porošenka. Vyplývá to ze tří průzkumů provedených u volebních místností, o nichž informovala agentura Unian. 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko,zdroj: Isifa.com

Zisk prezidentského bloku se pohybuje mezi 22 a 23 procenty. Na druhém místě je s malým odstupem Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka, která by měla získat 21% hlasů.

Třetí místo podle anket obsadilo hnutí Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového, které by mělo získat 13 až 14 procent hlasů. Pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu zřejmě ještě překoná Radikální strana populisty Oleha Ljaška s šesti až osmi procenty, Opoziční blok dědiců bývalé vládní proruské Strany regionů se zhruba stejným procentem hlasů, nacionalistická strana Svoboda se šesti až sedmi procenty a strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové s 5,6 procenta hlasů. 

Výsledky voleb, potvrdí-li se, jsou jistým překvapením, protože vysoká volební podpora Lidové fronty se nečekala. Zklamáním pro voliče Oleha Ljaška je naopak výsledek Radikální strany, která v předvolebních průzkumech figurovala jako druhá. 

Tagy: Rusko Ukrajina volby

Zdroje: ČTK