Ukrajinská opozice překřičela projev prezidenta Janukovyče

- Aktuality autor: Jan Pastor

Ukrajinská opozice dnes v parlamentu fakticky zmařila vystoupení prezidenta Viktora Janukovyče, které mělo slavnostně otevřít první parlamentní schůzi v letošním roce. Poslanci opoziční strany Vlast překřičeli prezidenta skandováním "Hanba" a "Svobodu pro Juliji" a hlasitou kritikou věznění expremiérky Julije Tymošenkové.

Janukovyč byl bouřlivou atmosférou ve sněmovně zaskočen a po příchodu na parlamentní tribunu nejprve čekal, až se emoce zklidní. Když se ani po dlouhých minutách nedočkal, svůj projev věnovaný daňové politice vlády navzdory hlučné kulise přednesl. Podle agentury Unian jeho slova ale téměř nebylo slyšet.

Tymošenková si od loňského října odpykává sedmiletý trest za údajné poškození státu při podpisu plynové smlouvy s Ruskem v roce 2009. Vůdkyně opozice označuje rozsudek za politický, tvrdá kritika se kvůli věznění expremiérky snesla na hlavu prezidenta Janukovyče i ze zemí Evropské unie a USA.

Hlasité projevy nesouhlasu doprovázené blokováním předsednické tribuny či vchodů do sněmovny nejsou v ukrajinském parlamentu výjimkou. Uvěznění Tymošenkové, která byla jedním z vůdců prozápadní oranžové revoluce v roce 2004, navíc poslance výrazně polarizovalo a rozdělilo do znepřátelených táborů neschopných komunikace.

"Vyzývám opoziční frakce, vraťte se na parlamentní půdu, zachraňovat zemi na náměstích není možné," řekl dnes Janukovyč poslancům. Jeho výzvy k politické tolerantnosti a seriózním diskusím ale podle ukrajinských parlamentních zpravodajů zanikly v hlasitém volání po osvobození Tymošenkové a ostatních "politických vězňů".

Tagy: opozice Ukrajina tymosenkova janukovyc

Zdroje: ČTK