Ukrajinská krize likviduje ruský turismus

- Aktuality autor: Michal Polák

Krize na Ukrajině a Krymu má katastrofální následky pro ruskou turistiku. Renomované cestovní kanceláře krachují jedna za druhou. Více než 25.000 Rusů se nemůže vrátit z dovolené do vlasti. Tragickou sezónu hlásí také letovisko v Soči.

Turismus

Turismus,zdroj: Profimedia.cz

O víkendu se v dramatické situaci ocitli klienti cestovní kanceláře Labirint. Jedněm končil pobyt a měli se vrátit domů, jiní měli nastoupit dovolenou a čekali na letištích na odlet. Avšak Labirint, těšící se až dosud pověsti solidní firmy, zkrachoval, protože nezaplatil za letenky. Obětí situace se stalo více než 25.000 Rusů, kteří se nemohou vrátit domů. Stejný počet nemůže vyjet. 

"Spíme na podlaze spolu s dětmi, nemáme co jíst. Vodu nám dávají jen klienti jiných cestovek z Ruska, kteří odlétají domů," postěžovala si v rozhlasové stanici Echo Moskvy mladá turistka, která telefonovala z tureckého letoviska Antalya, kde uvízla asi stovka turistů. A jak to Rusové, když se ocitnou v potížích mají ve zvyku, poprosili o pomoc prezidenta Vladimira Putina. Federální turistická agentura od neděle horečně hledá letadla, která by Rusy, uvízlé na letištích okolo Středozemního moře, mohla vzít zpátky do vlasti. 

Dramatický konec Labirintu ale není první bankrot velké cestovní kanceláře. Před dvěma týdny zkrachovala velice populární petrohradská firma Něva poté, co prodala více než 30.000 zájezdů; v cizině bylo zrovna 7000 klientů. O týden později se ve stejné pasti ocitli turisté z jiné velké cestovní kanceláře.

Ruský cestovní ruch je v krizi 

Experti odhadují, že bankrot ruského cestovního ruchu je mnohem hrozivější než před pěti lety při světové krizi, kterou Rusko zvláště bolestně pocítilo. Prázdninové plány Rusů zničil hlavně ukrajinský konflikt. 

"Současné problémy souvisejí s politickou krizí a hlavně s děním na východní Ukrajině, oslabením rublu, sankcemi a obavami, že by turisté mohli v zahraničí narazit na protiruské nálady. Navíc úřady nedoporučují státním úředníkům, aby cestovali do ciziny," uvedla mluvčí sdružení ruských cestovních kanceláří Irina Ťurinová. 

Ruské ministerstvo zahraničí už na jaře ve zvláštním prohlášení varovalo občany, že v cizině mohou být zatčeni a předáni do rukou Američanů, kteří je postaví před své soudy a zavřou do vězení. 

Nejezděte do ciziny

Později z celého Ruska přicházely zprávy, že policejní náčelníci, šéfové prokuratury a vedoucí dalších státních služeb radili svým podřízeným, aby letos do ciziny nejeli. Někteří jim dokonce sebrali pasy. 

V Rusku se zhruba 145 miliony obyvatel asi čtyři miliony působí v sektorech obrany, vnitra a v bezpečnostních složkách. Dobře vydělávají a až dosud představovali docela velkou část ze 16 milionů kupců zahraničních zájezdů u turistických firem. 

Státní média už měsíce straší, že svět je vůči Rusům nepřátelský. Nic divného, že tuto sezónu mnozí Rusové přestali posílat své děti na dříve velice populární letní tábory a kurzy v zahraničí. 

Sezóna na Krymu je fiasko

Do toho ještě Rusové oproti loňské, velice povedené sezóně, zchudli. Loni v dubnu, kdy si dělali plány na prázdniny a kupovali zájezdy, si za průměrný plat mohli koupit tisícovku dolarů (asi 20.000 Kč). Nyní už jen asi 840 (asi 17.000 Kč). 

To vše způsobilo, že počet ruských turistů v zahraničí je o tomto létu o třetinu menší než před rokem. Firmy se nemohou zbavit zájezdů a na vrcholu sezony přišla vlna bankrotů. 

Chabě to vypadá i s tuzemskou turistikou. Fiaskem je sezóna na Krymu, na jaře připojeném k Rusku. Turistů je nejméně o polovičku méně než v dřívějších letech. Ukrajinci nepřijeli. Rusové se bojí - na rozdíl od předchozí let - jet auty přes Ukrajinu. Přeprava přes Kerčský průliv, kudy se lze na Krym dostat, je ucpaná, na trajekt se občas čeká i dva dny. Letenky jsou drahé. 

Soči zeje prázdnotou

Od pondělka je dostat se na Krym ještě těžší. Aerolinky Dobroljot, jejíž letadla létala z Moskvy do Simferopolu dvanáctkrát denně, postihly sankce. Američané vycouvali z leasingu boeingů a firma nemá čím létat. Jiné letecké společnosti létají na Krym jen několikrát denně. 

Špatné je to dokonce v Soči. Místní hotely, postavené pro olympiádu, jsou prázdné, protože domácí klienti na ně nemají a zahraniční turisté se Rusku vyhýbají. Úřady, aby letovisko spasily, slibují, že Soči se brzy stane rájem hazardu. Na slib samého Putina, že tu kasina nikdy nebudou, zapomněly. 

Tagy: Dovolená Rusko turismus Ukrajina krize bankrot Soči Krym cestovní kancelář

Zdroje: ČTK