Ukrajinská kontrarozvědka zná jméno velitele, který dal rozkaz k sestřelení letadla

- Zprávy autor: Michal Polák

Ukrajina tvrdí disponuje "přesvědčivými důkazy", že raketu proti malajsijskému boeingu s téměř tři sta lidmi na palubě odpálila ruská posádka obsluhující protiraketový systém Buk. Představitel ukrajinské kontrarozvědky SBU Vitalij Najda tvrdí, že raketa byla vypálena ze sektoru u obce Snižne, kde operuje proruští povstalci. Příkaz k odpálení dal velitel povstalecké skupiny Igor Bezler.

Raketový systém Buk

Raketový systém Buk,zdroj: wikipedia

"Máme přesvědčivé důkazy, že tento teroristický akt byl spáchán s pomocí Ruské federace. Jasně víme, že posádka tohoto systému byla složena z ruských občanů," řekl Najda. 

SBU podle něj rovněž přesně určila místo, odkud byla osudná střela odpálena. Podle Najdy jde o sektor u obce Snižne u ruských hranic ovládaný separatisty, tedy o místo, kde už bylo sestřeleno několik ukrajinských vojenských letounů. 

Příkaz k odpálení dal Igor Bezler

Příkaz k odpálení rakety podle Najdy vydal velitel povstalecké skupiny Igor Bezler. Jeho jméno se objevuje i v odposleších, které SBU zveřejnila v pátek jako důkaz o podílu ruské tajné služby na sestřelení malajsijského letadla. 

Bezler je podle dřívějších zpráv ukrajinských médií podplukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU a přímým podřízeným Igora Girkina-Strelkova, vojenského velitele východoukrajinských radikálů. Strelkov, který je plukovníkem GRU, se označuje jako "ministr obrany Doněcké lidové republiky". 

Rusko je podle představitele SBU povinno poskytnout Ukrajině jména členů obsluhy protivzdušné baterie, která útok na boeing spáchala. SBU je podle Najdy hodlá vyslechnout. 

Tagy: Ukrajina ukrajinská krize východní Ukrajina proruští povstalci sestřelené letadlo malajsijský boeing

Zdroje: ČTK