Ukrajinská expremiérka Tymošenková čelí dalšímu obvinění

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalá ukrajinská premiérka a nynější vůdkyně opozice Julija Tymošenková čelí dalšímu vyšetřování kvůli údajnému zneužití moci. Opozice tvrdí, že jde o politicky motivované pronásledování jejích členů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle sdělení prokuratury je podezřelá, že nevýhodným nákupem sanitek připravila stát o více než šest milionů eur. 

Vláda Julije Tymošenkové prý nakoupila tisíc dodávek Opel za cenu přesahující tržní cenu o více než dvacet procent. Celková škoda podle prokuratury dosahuje 67 milionů hřiven (150 milionů Kč). Vozy, které měly být používány jako sanitky, navíc neodpovídaly příslušným normám a Tymošenková je využívala pro volební kampaň. 

"Je to jen represe vůči mně"

Expremiérka je obviněna ze zneužití moci již od loňského prosince v souvislosti s neoprávněným nakládáním s výnosem za prodej emisních povolenek. Údajně se dopustila zneužití státních fondů ve výši kolem 300 milionů dolarů (asi 5,7 miliardy korun), které Ukrajina získala loni za prodej nevyužitých emisních povolenek Japonsku. Tymošenková obě obvinění odmítla. Podle ní se jedná pouze o politickou represi vlády vůči ní. 

V současné době nesmí opustit Ukrajinu. Generální prokuratura jí 25. ledna zakázala vycestovat do Bruselu, kde se podle agentury Unian chtěla začátkem února sejít s vedením Evropské lidové strany. Měla rovněž promluvit na schůzi sdružení Evropských demokratických studentů, středopravého mládežnického hnutí liberálního směru.

Tymošenková chtěla v EU hovořit o trestním stíhání čelných politiků ukrajinské opozice, které označuje za justiční zvůli a politické pronásledování.

Tagy: opozice Ukrajina tymosenkova

Zdroje: ČTK