Ukrajinská armáda je v pohotovosti. Válka s Ruskem je prý na spadnutí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 30. 4. 2014 20:47) - Aktuality autor: Michal Polák

Ukrajinské ozbrojené síly jsou ve stavu plné bojové pohotovosti kvůli hrozbě vypuknutí války s Ruskem. Podle agentury Interfax to dnes řekl úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov na poradě s vedoucími představiteli regionálních úřadů. 

Vedení Ukrajiny je přesvědčeno, že válka s Ruskem je na spadnutí

Vedení Ukrajiny je přesvědčeno, že válka s Ruskem je na spadnutí,zdroj: Getty Images

Prezident prý vyzval všechny regiony, aby se připojily k obraně země. Připomněl, že byl vydán příkaz k vytvoření praporů územní obrany v každém regionu. "Musíme mít možnost v případě ohrožení operativně tyto jednotky přemísťovat k podpoře jiných oblastí," poznamenal. 

Podle agentury ITAR-TASS Turčynov na poradě přiznal, že Kyjev nekontroluje situaci v Doněcké a Luhanské oblasti. Destabilizační snahy jsou ale podle něj patrné i v dalších oblastech - Charkovské, Chersonské, Mykolajivské, Oděské a Záporožské. 

Turčynov zároveň konstatoval, že krizovou situaci na východě země nelze řešit silovými metodami. "Na základě zkušeností z Majdanu víme, že použití silových metod je neefektivní. A právě takové situaci čelíme ve východních oblastech. Bez úplné kádrové obměny silových struktur situaci stabilizovat nedokážeme," citoval jeho vyjádření ITAR-TASS. 

Netečnost, nemohoucnost a zrada

Úřadující prezident tím připomněl krvavé střety na kyjevském náměstí Nezávislosti nazývaném Majdan, kde při protivládních protestech v únoru zahynulo přes osmdesát lidí. Zásah vedly speciální policejní oddíly Berkut, oddané tehdejší hlavě státu Viktoru Janukovyčovi, který ze země utekl do Ruska poté, co masakr vzbouření jen zintenzivnil. 

Ozbrojení proruští separatisté doposud obsadili sídla správních orgánů, a někde i policie, ve zhruba desítce východoukrajinských měst. Část policistů přitom prý přešla na jejich stranu. Ve středu se tak stalo v Luhansku. Dnes se ozbrojenci zmocnili radnice ve městě Horlivka. 

Turčynov si ve středu postěžoval na "netečnost", "nemohoucnost" a občas i "zradu" pořádkových sil na východě země, nad kterým přebírají kontrolu proruští povstalci. Vyzval mimo jiné k čistce mezi policejními veliteli. "Takzvaní strážci zákona, kteří zradili Ukrajinu a začali spolupracovat s teroristy, se budou zodpovídat před soudem," prohlásil podle Interfaxu.

Obklíčení policisté v Luhansku, kde proruští separatisté během tří týdnů postupně obsazovali jednu úřední budovu za druhou, ale prý zůstali bez rozkazů z Kyjeva i během noci, kdy čelili palbě automatických zbraní a zápalným lahvím.

"Byla jsem tady celou noc. Velitelství neustále posílalo (na ústředí v Kyjevě) zprávy, že na nás útočí, házejí granáty, ale nepřišla žádná odpověď," postěžovala si agentuře Reuters mluvčí luhanské policie. "Nedostali jsme z Kyjeva rozkazy, vůbec žádné rozkazy. Měli jsme tu pocit, že pro Kyjev Luhansk neexistuje," dodala.

Tagy: Rusko armáda Ukrajina krize na Ukrajině

Zdroje: ČTK