Ukrajinci zveřejnili video bez zvuku. Má dokazovat špionáž Čechů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

AKTUALIZOVÁNO. Ukrajinské ministerstvo zahraničí odmítlo souvislost případu dvou údajných českých špionů, které se v pátek místní úřady rozhodly vyhostit ze země, s kauzou ukrajinského exministra Bohdana Danylyšyna, který letos v lednu získal v Česku politický azyl. VIDEO

Ukrajinská kontrarozvědka zveřejnila zároveň fotografie a filmové záběry, které mají špionážní činnost dvou pracovníků české ambasády v Kyjevě dokládat.  Video ovšem působí amatérsky a nemá zvuk, který by byl průkaznější.

Do souvislostí s azylem pro Danylyšyna, stíhaného na Ukrajině za zneužití funkce, dal případ dvou údajných českých špionů český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Souvisí to nejspíše s tím, že my jsme nedávno nikoho nevyhostili, ale naopak zde jednoho jejich občana ponechali," řekl v pátek ministr telefonicky z gruzínské metropole Tbilisi. 

Ukrajinské ministerstvo zahraničí slova českého ministra odmítlo. Mluvčí ministerstva Oleh Vološyn podle ukrajinského tisku řekl, že vyhoštění českých diplomatů odpovídá mnohaleté praxi, podle níž Ukrajina v případě protiprávní činnosti dělá vše pro to, aby podobnému jednání zamezila.


    

"A protože diplomaté požívají imunity, nebyli na ukrajinském území pohnáni k odpovědnosti, ale vyhoštěni," dodal mluvčí. "Pokud jde o Danylyšynovu kauzu, pak tento případ nikdy nebyl faktorem, který určoval naší pozici vůči oficiálním úřadům v Praze," konstatoval Vološyn. 

Informace o ukrajinském zbrojním průmyslu

Dva pracovníky české ambasády v Kyjevě ukrajinské ministerstvo vyhostilo s argumentem, že s pomocí dvou placených ukrajinských spolupracovníků získávali informace a dokumenty o ukrajinském zbrojním průmyslu. Zajímali se prý rovněž o vývoj nových zbraní a o zakázky ukrajinských zbrojovek pro Rusko. Oba údajné informátory českých diplomatů ukrajinská kontrarozvědka SBU odhalila a zadržela. 

SBU umístila zároveň na server YouTube tříapůlminutové video, které má obsahovat důkazy o protiprávních akcích dvou vyhoštěných Čechů. Video, které nemá zvukový doprovod, obsahuje snímky údajných špionů plukovníka Zdeňka Kubíčka a majorky Petry Novotné a ilustrační záběry zbraní, které měly být předmětem jejich zájmu. 

Podle tvrzení SBU jsou na videu i záběry z předávání peněz ukrajinskému spolupracovníkovi českých špionů a ukázky tajných dokumentů, které prý čeští diplomaté na Ukrajině získali.

Tagy: Česko Ukrajina špionáž

Zdroje: ČTK