Ukrajinci volí komunál. V Mariupolu ne, nemají hlasovací lístky

- Aktuality autor: roj

Na "okleštěném" ukrajinském území se dnes do 19 hodin SEČ konají komunální volby. Své představitele si volí více než 10 tisíc obcí. V přístavním městě Mariupolu se ale kvůli hádkám mezi vládou a proruskou opozicí hlasovat nebude. Do volebních místností nedorazily hlasovací lístky. Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka za to může opozice, kterou obvinil z podkopávání místních voleb.

Ukrajinci volí v komunálních volbách zastupitele ve více než 10 tisících obcích

Ukrajinci volí v komunálních volbách zastupitele ve více než 10 tisících obcích,zdroj: Profimedia.cz

"Volební místnosti v Mariupolu se neotevřely, protože hlasovací lístky nebyly do nich navezeny. Je nutné odložit termín hlasování, protože lístky byly vytištěny s vážnými nedostatky," řekla agentuře AFP členka městské volební komise Natalija Kaščijová.

Volební lístky byly vytištěny v tiskárně kontrolované oligarchou Rinatem Achmetovem, bývalým finančníkem proruského prezidenta Viktora Janukoviče sesazeného v únoru 2014 po třech měsících násilně potlačených proevropských protestů. "Je nutné vytisknout nové hlasovací lístky v nezávislé tiskárně," zdůraznila Kaščijová.

Novinář AFP informuje z místa, že v centru Mariupolu jsou dveře do volebních místností zavřené.

Podle zprávy agentury RIA-Novosti se členové městské volební komise Mariupolu v sobotu obrátili na ústřední volební komisi v Kyjevě s žádostí odložit dnešní hlasování na jiný termín kvůli nesrovnalostem na vytištěných lístcích.

Náhradní volby budou v půlce listopadu

Podle televize 112 Ukrajina poradce ministra vnitra Zorjan Škyrjak prohlásil, že se volby do místních správních orgánů v Mariupolu nemohou konat kvůli nemožnosti technicky zorganizovat proces hlasování.

Poukázal zejména na to, že ve volebních místnostech nejsou k dispozici hlasovací lístky, v jedné z nich pak byl údajně na zemi nalezen roztrhaný balíček s lístky.

Strana ukrajinského prezidenta Porošenka obvinila proruskou opozici z "podkopání voleb" v půlmilionovém Mariupolu. "Opoziční blok, který je nástupcem Janukovyčovy Strany regionů, stále ještě nepochopil, jak zorganizovat čestné volby," uvedl Porošenkův blok v prohlášení.

"Jejich destruktivní a nezodpovědný postoj nesmí připravit obyvatele Mariupolu o právo hlasovat." Prezidentova strana bude iniciovat odklad voleb na "15. listopadu nebo na jiné blízké datum," uvádí se dál v prohlášení.

Výsledek odhalí nálady veřejnosti

Ukrajinci mají dnes v komunálních volbách vybrat kolem 150 tisíc zastupitelů místních samospráv, radních oblastních center a starostů velkých měst. Přestože jde o volby místní, bude výsledek podle analytiků důležitým signálem o náladách ve veřejnosti po uklidnění situace na východě země, kde boje s oddíly separatistů trvaly půldruhého roku a vyžádaly si 8000 mrtvých.

Rozdělení Ukrajiny na proevropský západ a proruský východ podle komentátorů dnešní volby nijak nezmění. V Kyjevě sílí hlasy, že se může stát pravý opak: posílení místních samospráv, které je v době klesající popularity prezidenta a parlamentu pravděpodobné, může zemi přiblížit federalizaci. Tu ale nynější vedení státu důrazně odmítá.

V samotném odštěpeneckém Donbasu, přesněji v "lidových republikách" vytvořených separatisty, se hlasovat nebude, komunální volby tam ve zvláštním režimu budou uspořádány v první polovině příštího roku. Z volebního procesu byl vyřazen i Krymský poloostrov okupovaný a anektovaný loni Ruskem.

Tagy: zahraničí Ukrajina komunální politika

Zdroje: ČTK