Ukrajinci tvrdí, zahraniční lékaří přehánějí, Tymošenková je v pořádku

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Lékařská komise složená z ukrajinských a zahraničních odborníků, která vyšetřovala vězněnou ukrajinskou expremiérku Juliji Tymošenkovou, ukončila svoji práci. Informace o jejích závěrech publikované ukrajinským tiskem se ale liší.

Čtěte dále: Tymošenková potřebuje operaci, má vyhřezlou ploténku

Zatímco podle ukrajinských úřadů je stav Tymošenkové uspokojivý a operace není nutná, podle obhájce vězněné expremiérky je její stav vážný a operace není vyloučena. Není ani jasné, zda lékaři Tymošenkovou s diagnózou seznámili.

Podle náměstkyně ukrajinské ministryně zdravotnictví Rajisy Moisejenkové není v diagnóze zmínka o vyhřezlé plotýnce, která podle ukrajinských médií působí Tymošenkové urputné bolesti zad. Podle člena lékařské komise Jevhena Pedačenka zdravotní stav Tymošenkové nevyžaduje operativní zákrok.

"Potvrdila se léčba, kterou navrhli ukrajinští specialisté. Operativní zákrok v této chvíli není nutný," řekl na tiskové konferenci věnované výsledkům práce komise.

Zahraniční lékaři chtějí jinou lečbu, možná i operaci

Jiného názoru je obhájce vězněné vůdkyně opozice Serhij Vlasenko, podle něhož nezávislí zahraniční lékaři konstatovali vážný zdravotní stav Tymošenkové. "Pokud je mi známo, němečtí i kanadští lékaři zjistili, že Julije Tymošenková má vážné zdravotní problémy. Zahraniční lékaři hovoří o naprosto jiném způsobu léčby, a nevylučují ani operativní zákrok," řekl dnes Vlasenko novinářům před věznicí, v níž si Tymošenková odpykává sedmiletý trest za údajně překročení svých pravomocí.

Moisejenková novinářům oznámila, že pacientka byla v přítomnosti ukrajinských lékařů s diagnózou seznámena. Ani s tímto tvrzením obhájce Vlasenko nesouhlasí. "Se závěry lékařské komise se Tymošenková nestihla náležitě seznámit," řekl agentuře Unian. Zběžně prý zhlédla pouze vývody kanadských lékařů. "Ministerská komise s informacemi o zdravotní prohlídce odsouzené manipuluje," konstatoval obhájce.

Kanaďani byli zbyteční

Tymošenková si dlouhodobě stěžuje na úporné bolesti páteře, ale odmítala péči ukrajinských lékařů, které nepovažuje za důvěryhodné. Expremiérku přijeli vyšetřit zahraniční odborníci, dva z Německa a tři z Kanady. K nim se nakonec připojili i ukrajinští odborníci.

Vedení ukrajinského ministerstva zdravotnictví dnes ale odborné kvality některých zahraničních lékařů zpochybnilo. Tři kanadské odborníky podle ministerstva nominovala do komise ukrajinská krajanská komunita v Kanadě. "Dostali se do ní dva rodinní lékaři a gynekolog," uvedl mluvčí ministerstva. Mnohem vyšší odbornou úroveň měli podle mluvčího experti z Německa a Ukrajiny.

Tymošenková si ve vězení odpykává sedmiletý trest, který jí soud uložil loni v říjnu za podpis údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu v roce 2009. Věznění označuje za politický útok současného ukrajinského režimu proti své osobě.

Tagy: vězení tymosenkova Charkov

Zdroje: ČTK