Ukrajinci odsoudili dva ruské vojáky. Savčenkovou za ně ale nezískají

- Aktuality autor: von

Kyjevský soud odsoudil ke 14 letům vězení ruské vojáky Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, kteří byli loni zajati na Ukrajině a obžalováni mimo jiné z terorismu. Spekuluje se, že by je Ukrajinci mohli vyměnit za svou pilotku Naďu Savčenkovou vězněnou v Rusku. Její "cena" je ale vyšší v porovnání s dvojicí vojáků a Rusům to nejspíš nebude stačit. 

Ruští vojáci byli odsouzeni ke 14 rokům vězení

Ruští vojáci byli odsouzeni ke 14 rokům vězení,zdroj: Profimedia.cz

Rusko tvrdí, že oba vojáci, údajně agenti vojenské rozvědky GRU, byli již z aktivní služby propuštěni a v Donbasu působili jako dobrovolníci. Zajati byli loni v květnu během průzkumné akce, při níž padl ukrajinský voják.

Média v Rusku a na Ukrajině dlouhodobě spekulují, že by verdikt nad oběma Rusy mohl odstartovat výměnu vězňů, v jejímž důsledku by se do vlasti vrátila důstojnice Savčenková. Ta byla v Rusku odsouzena na 22 let vězení za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Nyní drží hladovku a její zdravotní stav je podle advokáta velice vážný.

Savčenková byla podle advokáta Marka Fejgina rozhodnuta držet hladovku do vyhlášení rozsudku nad Alexandrovem a Jerofejevem. "Nadija zatím hladoví. Čeká na vyhlášení rozsudku a v závislosti na výsledku se sama rozhodne, jak bude dál postupovat," řekl dnes před vynesením verdiktu Fejgin. Advokáti a příbuzní prý přesvědčují Ukrajinku, aby hladovku ukončila, ona ale "dělá jen to, co uzná sama za vhodné," řekl obhájce.

Zda slib o ukončení hladovky dodrží, není zatím jasné. Oba ruští vojáci mají lhůtu 30 dnů na odvolání, podle ruské agentury TASS odvolání "na 90 procent" podají.

Rusové popírají svoji vojenskou účast

Rozsudek nad Alexandrovem a Jerofejevem v Moskvě tvrdě odsoudil ruský radikální nacionalista Igor Strelkov-Girkin, bývalý "ministr obrany" donbaských povstalců. Na tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že Moskva ruské občany operující na východě Ukrajiny hodila přes palubu.

"Licoměrné popírání účasti Rusů v této válce je pro Rusko špatnou vizitkou. Rusové, kteří se dostali do zajetí, pykají jen za to, že bojovali za sjednocení Ukrajiny a Ruska. Všichni na ně teď kašlou," prohlásil Strelkov. Odpovědnost za tento stav podle něj nese prezident Vladimir Putin. "Nechce-li být hlavou státu, stačí říct," poznamenal ruský nacionalista.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK