Ukrajina vyhostila údajné české špiony. Prý se mstí za Danylyšina

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ukrajina vyhostila dva české diplomaty, kteří několik let podle Ukrajinců prováděli špionáž se zaměřením na tamní zbrojní průmysl. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že vyhoštění byla pomsta za udělení azylu Bohdanu Danylyšinovi.

Podle informací ukrajinské kontrarozvědky pracovníci české ambasády plukovník Zdeněk Kubíček a majorka Petra Novotná po řadu let s pomocí dvou ukrajinských placených spolupracovníků získávali informace o vývoji nové ukrajinské letecké a raketové techniky včetně zakázek pro Rusko. Česká diplomacie ale vyhoštění dává do souvislosti s nedávným udělením českého azylu pro ukrajinského exministra, který je stíhán ve své vlasti. 

Informátorka údajných českých špionů prý byla dopadena před pokusem o útěk do zahraničí s falešným pasem vyrobeným v ČR. 

Podle oficiální zprávy ukrajinského ministerstva zahraničí se vyhoštění diplomaté "dopouštěli akcí neslučitelných s jejich postavením" a zabývali se sběrem informací, které jsou předmětem ukrajinského státního tajemství. 

Ministr: Byla to připravená akce

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že vyhoštění byla připravená akce, související nejspíš s tím, že Praha nedávno udělila azyl bývalému ukrajinskému ministrovi Bohdanu Danylyšynovi, kterého ukrajinské úřady stíhají.

"Souvisí to nejspíše s tím, že my jsme nedávno nikoho nevyhostili, ale naopak zde jednoho jejich občana ponechali," řekl ministr telefonicky z gruzínské metropole Tbilisi. Oba čeští diplomaté jsou podle něj v Kyjevě ve vazbě a česká strana čeká jejich propuštění. 

Podrobnosti o údajných aktivitách českých diplomatů sdělila v Kyjevě mluvčí ukrajinské kontrarozvědky SBU Maryna Ostapenková. Agenti SBU podle ní v závodě civilního letectví číslo 420 odhalili ukrajinského spolupracovníka českých diplomatů, kterého mluvčí identifikovala jako "občan S". Tento člověk údajně plukovníku Kubíčkovi za úplatu předával dokumenty týkající se "perspektiv podniku Južmaš a programu vývoje letounů An-70 a An-178 a rovněž dokumentaci o systému aktivní ochrany letadel Adros". 

Největší továrna na výrobu balistických raket na světě

Kyjevský závod číslo 420 se podle dostupných dokumentů specializuje na opravy a servis letadel typu Antonov a letounů Jak-42. Závod Južmaš (Jižní strojírenský závod A. M. Makarova se sídlem v Dněpropetrovsku) je velký ukrajinský podnik na výrobu raketové a kosmické techniky. Mezi odborníky bývá označován za největší továrnu na výrobu balistických raket na světě. 

České diplomaty podle Ostapenkové zajímaly hlavně připravované raketové projekty, které Južmaš vyvíjí pro Rusko. Vojenští přidělenci se také zajímali o utajované materiály týkající se vývoje obrněné techniky a družicové navigace pro tanky. Loni v únoru údajně čeští špioni získali elektronickou verzi dohody o opravách a modernizaci letounů An-32 pro indické ozbrojené síly. 

Občan S., který dvojici údajných českých špionů pomáhal, je ve vazbě a bude trestně stíhán. Podle mluvčí SBU mu hrozí trest vězení čtyři až osm let. 

Česká špionáž

Kromě něj ukrajinské bezpečnostní složky odhalily špionážní činnost "majorky L.", pracovnice ukrajinského ministerstva obrany. Tuto osobu prý v roce 2005 naverbovala česká špionáž, aby za úplatu českým diplomatům předávala kopie tajných dokumentů o činnosti vědeckých ústavů ukrajinského obranného průmyslu při vývoji nových typů vojenské techniky. 

"Majorka L. při vyšetřování potvrdila, že od české vojenské přidělenkyně majorky Petry Novotné obdržela speciálně vyrobené dokumenty pro odjezd do zahraničí pod falešným jménem," řekla Ostapenková. Ve snaze vyhnout se trestu se majorka L. před dvěma měsíci obrátila na české velvyslanectví s žádostí o politický azyl, řekla mluvčí. 

"Není mi známo, co jí české velvyslanectví odpovědělo, ale majorka L. byla zadržena při pokusu o vycestování do ciziny," řekla mluvčí SBU. Ukrajinská prokuratura ji začala trestně stíhat pro vyzrazení státního tajemství. Kromě toho se podle Ostapenkové zvažuje obvinění z velezrady ve formě špionáže. 

Spřátelená země?

Z prohlášení Ostapenkové vyplynulo, že majorka L. je na svobodě, protože pečuje o dvě nezletilé děti. Prokuratura jí zakázala opustit místo bydliště.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení za zvlášť znepokojivý označilo fakt, že nepřijatelného jednání se dopustili diplomaté "tak spřátelené a partnerské země", jakou je pro Ukrajinu Česko. Kyjev zároveň vyjádřil naději, že incident "nevrhne stín na budoucí vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi". 

O znepokojení a "vážných rozpacích" z postupu českých úřadů hovořila Ukrajina už letos v lednu, kdy v Praze obdržel politický azyl bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn. Představitel předchozí vlády Julije Tymošenkové, který byl v Kyjevě obviněn ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek, uprchl do České republiky loni v říjnu. Ve čtvrtek v Praze oznámil založení organizace Ukrajinská evropská perspektiva, která má usilovat o politické změny na Ukrajině.

Tagy: Ukrajina pomsta ministr

Zdroje: ČTK