Ukrajina vydá Rusku nevinného muže obviněného z atentátu na Putina

- Aktuality autor: red

Ukrajina vydá Rusku muže, který údajně připravoval atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina. Rozhodl o tom dnes odvolací soud v Oděse. Jednatřicetiletý Adam Osmajev vinu popírá a navíc tvrdí, že ani Osmajevem není. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Osmajev, rodák z čečenské metropole Grozného, měl podle vyšetřovatelů spolu se dvěma svými společníky na Ukrajině vyrobit nálož s trhavinou, kterou chtěli k atentátu použít. V lednu ale trhavina v pronajatém oděském bytě explodovala a usmrtila Osmajevova údajného spolupachatele Ruslana Madajeva. Další Osmajevův druh Ilja Pjanzin byl při výbuchu zraněn a v nemocnici své společníky udal.

Osmajev po explozi uprchl, ale v únoru byl dopaden. V květnu Rusko požádalo o jeho vydání. Ukrajina s tím souhlasila, ale Osmajevovi advokáti se proti takovému kroku odvolali. Jejich odvolání dnes soud zamítl.

Osmajev měl spolu se svými společníky Putina zabít údajně na rozkaz vůdce severokavkazských teroristů Doku Umarova. Vydání do Ruska se Osmajev zoufale bránil a s žádostí o pomoc obeslal dopisem kancelář ukrajinského prezidenta a ambasády USA a zemí Evropské unie v Kyjevě.

Tagy: scientologie totalita sekta

Zdroje: ČTK