Ukrajina schválila dekret o okamžitém odzbrojení ilegálních skupin

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ukrajinský parlament dnes schválil dekret o okamžitém odzbrojení ilegálních skupin operujících na ukrajinském území. Odpovědnost za odebrání zbraní ponese policie a tajná služba SBU, oznámila agentura Unian. Důvodem rozhodnutí je podle poslanců mimořádná politická situace v zemi a "systémové provokace", které vyvolávají v Kyjevě a na jihovýchodě země osoby cizí státní příslušnosti. 

Ukrajina, Kyjev

Ukrajina, Kyjev,zdroj: Getty Images

Rozhodnutí, které vstupuje v platnost okamžitě, schválili poslanci jen několik hodin poté, co centrum Kyjeva po vážném nočním incidentu vyklidilo velení ultranacionalistické organizace Pravý sektor. 

Při prohlídce jeho hlavního štábu v hotelu Dnipro, kde vedení pravicových radikálů sídlilo tři měsíce, našli policisté podle kyjevských médií sklad zbraní. Jeden z bojovníků Pravého sektoru podle policie v pondělí v noci ve stavu opilosti postřelil v centru města tři lidi. 

Usnesení poslanců ale kromě Kyjeva odkazuje i na napětí na jihovýchodě země, kde proruští radikálové prakticky denně organizují demonstrace za federalizaci země a širokou autonomii ruskojazyčných oblastí. Demonstrace a pochody, které se zatím obešly bez větších násilností, považují poslanci za možný první krok k rozdělení země na proevropský západ a proruský východ. 

Pravý sektor, který sehrál důležitou roli při únorovém převratu v Kyjevě, je v posledních dnech pod silným tlakem nového ukrajinského vedení. Jeden z vůdců pravého sektoru Oleksandr Muzyčko minulý týden za nevyjasněných okolností zahynul při policejním zásahu na severozápadě Ukrajiny. 

Šéf Pravého sektoru Dmytro Jaroš, který se chce v květnových volbách ucházet o prezidentský úřad, vyzval v reakci na Muzyčkovo úmrtí ministra vnitra Arsena Avakova k demisi. 

Tagy: Ukrajina

Zdroje: ČTK