Ukrajina připravuje sankce pro 500 ruských umělců. Zakáže jim vstup do země

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Ukrajinské ministerstvo vnitra se chystá vydat černý seznam ruských umělců, kteří aktivně podporují anexi Krymu a povstalecké hnutí na východě Ukrajiny. V pondělí to oznámila ukrajinská agentura Unian. Osobám zařazeným na seznam bude zakázáno vystupovat a jinak umělecky působit na Ukrajině. 

(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

"Připravujeme seznam asi 500 kulturních činitelů, kteří schvalují anexi Krymu a separatismus na Ukrajině. Zakážeme jim vstup do země," potvrdil v pondělí plány ukrajinské vlády poradce ministra vnitra Anton Heraščenko. Reagoval na nedělní incident v jihoukrajinské Oděse, kde dav národně orientovaných Ukrajinců zmařil koncert zpěvačky Ani Lorakové kvůli jejím údajným proruským sympatiím. Loraková je Ukrajinka, ale na koncerty do Ruska často zajíždí.

"Neschvaluji její jednání. Takoví lidé by neměli vydělávat peníze na Ukrajině, ať si jedou na Krym," komentoval incident Heraščenko. 

Které ruské umělce ukrajinské úřady na sankční seznam zařadí, není zatím známo. Podobný seznam ale údajně už existuje v Lotyšsku. Figuruje na něm například ruská zpěvačka Valerija, zpěvák Oleg Gazmanov nebo veterán ruské vlastenecké písňové tvorby a politik Josif Kobzon. 

Kobzon, rodák z ukrajinského Donbasu, je na indexu i v USA, a to kvůli údajným stykům s mafiánským podsvětím. Ukrajinská Dněpropetrovská oblast nedávno zahájila správní řízení, jehož cílem je zbavit Kobzona čestného občanství. 

Tagy: zákaz umění Ukrajina

Zdroje: ČTK