Ukrajina předběžně schválila kompletní balík sankcí proti Rusku

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ukrajinský parlament v úterý v prvním čtení schválil návrh zákona na zavedení sankcí proti ruským společnostem a představitelům, podporujícím proruské separatisty na východě země.

Arsenij Jaceňuk

Arsenij Jaceňuk,zdroj: Profimedia.cz

Na "černou listinu" se podle dřívějšího vyjádření ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka má dostat 172 lidí a 65 podniků, většinou z Ruska. Další projednávání návrhu parlament odložil na čtvrtek. 

Vládní předloha dává ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany právo zavést prakticky jakákoli sankční opatření včetně zmrazení účtů, zákazu přeletů letadel, blokování obchodních a licenčních smluv či zastavení tranzitu energetických surovin. 

Právě možnost zastavení dodávek ropy a plynu do Evropy vyvolává obavy jak evropských zákazníků, tak ruských dodavatelů, kteří ukrajinské ropovody a plynovody využívají. 

Zákon v prvním čtení podle agentury ITAR-TASS podpořilo 243 z celkem 450 poslanců. Druhé čtení zákona parlament odložil podle agentury ITAR-TASS na čtvrtek. Navrhovaná legislativa obsahuje 29 opatření, která jsou reakcí na ohrožení ukrajinských národních zájmů a bezpečnosti ze strany Ruska. 

Následky zavedení protiruských sankcí pro ukrajinskou ekonomiku podle premiéra Jaceňuka nejsou ničím ve srovnání s mrtvými ukrajinskými vojáky a civilisty, které "zabili teroristé podporovaní Ruskem". "Jde o národní čest!" citovala Jaceňuka agentura Interfax-Ukrajina. 

Tagy: Ukrajina protiruské sankce rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK