Ukrajina požádala Rusko o vydání Janukovyče. Obviní jej z velezrady?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ukrajina oficiálně požádala ruskou justici o vydání svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, který se podle ruských médií zdržuje v ruském Rostově na Donu. Novinářům v Kyjevě to dnes oznámil šéf ukrajinské kontrarozvědky SBU Valentyn Nalyvajčenko.

Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč,zdroj: Getty Images

Ukrajina podle Nalyvajčenka Moskvu žádá, aby exprezidenta vydala bezodkladně. Ve své vlasti je Janukovyč stíhán kvůli podezření, že je odpovědný za smrt téměř stovky opozičních aktivistů při únorových střetech s policií v centru Kyjeva. Stíhán je za podíl na "masových vraždách".

Nalyvajčenko novinářům řekl, že SBU musí s ruskými orgány nejprve navázat kontakty přerušené převratnými událostmi v ukrajinské metropoli. Kontrarozvědka se prý pokusila prchající hlavu státu zadržet už v noci z 23. na 24. února, ale Janukovyč s ochrankou agentům SBU unikl a skryl se na Krymu. Jak se odtud dostal za hranice do ruského Rostova, není podle šéfa SBU jasné.

O aktuálním stavu Janukovyčova zdraví Nalyvajčenko nemá žádné informace. Šéf kontrarozvědky odmítl komentovat spekulace ruských médií, že bývalý prezident v noci na dnešek podlehl infarktu.

Pověsti o Janukovyčově smrti dnes na tiskové konferenci popřel sám ruský prezident Vladimir Putin. Janukovyč je podle něj živ a zdráv, politickou budoucnost ale podle šéfa Kremlu před sebou už žádnou nemá.

Tagy: Rusko Ukrajina krize na Krymu

Zdroje: ČTK