Ukrajina kvůli Tymošenkové čelí bojkotu Eura i summitu na Krymu

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Ukrajina se před nadcházejícím evropským fotbalovým šampionátem, pořádaným spolu s Polskem, ocitla pod tlakem evropských politiků, kteří kvůli věznění expremiérky Julije Tymošenkové hrozí bojkotem této významné sportovní události.

Na fotbal na Ukrajinu neplánuje přijet šéf Evropské komise José Barroso a účast zvažuje také německá kancléřka Angela Merkelová. Nejméně pět evropských prezidentů včetně Václava Klause se rozhodlo nejet na květnový regionální summit hlav států na Jaltě. Kyjev tvrdí, že jde o metody studené války.

Západ nesouhlasí s vězněním Tymošenkové, která si odpykává sedmiletý trest za údajně nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu, a rozsudek považuje za politicky motivovaný.

Tymošenková nyní tvrdí, že byla ze strany stráží vystavena fyzickému násilí. Ukrajinské úřady v pondělí vyloučily, že by modřiny na jejím těle vznikly následkem bití. O tom, že by si je expremiérka mohla způsobit sama, se ale nevyjádřily. Tymošenková byla prý nedávno zbita při převozu do nemocnice kvůli vleklým potížím s vyhřezlou meziobratlovou ploténkou.

Čtěte také: Čechům se nelíbí, že politické špičky hrozí bojkotem Eura

Nad bojkotem fotbalu na Ukrajině uvažuje mimo jiné i český premiér Petr Nečas se svým kabinetem. Také Merkelová chce svým ministrům doporučit, aby na Ukrajinu nejezdili, pokud se situace v zemi zásadně nezmění. Ukrajinské ministerstvo zahraničí takovouto formu nátlaku odmítá a do Berlína vzkázalo, že Německo oživilo metody z dob studené války.

Kritický postoj zaujaly také Spojené státy. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala Kyjev, aby Tymošenkové okamžitě zajistil příslušnou lékařskou péči. Také chce, aby jí mohl navštívit americký velvyslanec na Ukrajině.

Politická situace na Ukrajině byla mimo jiné i tématem pondělní ražské schůzky ministra zahraničí Karla Schwarzenberga s jeho slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem. Shodli se na tom, že zhoršení zdravotního stavu Tymošenkové ohrozí ukrajinskou pozici v Evropě.

Tymošenková nechce poškozovat zájmy Ukrajiny

Sama Tymošenková nicméně žádá, aby její kauza nepoškodila evropské zájmy Ukrajiny. Na její prohlášení upozornil i Kyjev, který v pondělí potvrdil, že na středoevropský summit nepřijedou na Jaltu prezidenti Česka, Německa, Rakouska, Itálie a Slovinska a že pravděpodobně nepřijede ani estonská hlava státu. Slovenský prezident Ivan Gašparovič na Krym pojede, podle něj je důležité se sousedy hovořit.

Dcera někdejší premiérky Jevhenija Tymošenková na tiskové konferenci v Praze prohlásila, že Ukrajina je na hraně přeměny v totalitní stát. Také řekla, že život matky je v ohrožení a že jí hladovka, kterou na protest drží, značně vysiluje. Manžel Julije Tymošenkové Oleksandr, který požívá azylu v Česku, v otevřeném dopise expremiérku požádal, aby hladovku ukončila. 
Rozpaky nad ukrajinským pořadatelstvím vyvolává nejen případ Tymošenkové, ale také páteční série výbuchů v Dněpropetrovsku na východě země, při které bylo zraněno asi 30 lidí.

Evropská fotbalová federace UEFA nicméně v prohlášení uvedla, že Ukrajina se zaručila zajistit bezpečnost fanoušků i hráčů. V této souvislosti se objevily spekulace o přeložení utkání do Německa, ministerstvo vnitra v Berlíně o takovém plánu ale nic neví a UEFA ho nepovažuje za uskutečnitelný.

Tagy: Ukrajina tymosenkova bojkot fotbal hladovka

Zdroje: ČTK