Ukrajina hlásí: Krymu se nevzdáme, ale zvítězíme diplomaticky

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Nové ukrajinské vedení chce krymskou krizi řešit pokojnou cestou, poloostrova se ale nevzdá. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes řekl úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja. "Krym je a zůstane ukrajinským územím, nikomu Krym nedáme," prohlásil.

Okupace Krymu

Okupace Krymu,zdroj: Profimedia.cz

Kyjev chce podle ministra konflikt na Ukrajině řešit bez dalších obětí. "Vynaložíme všechny síly k tomu, abychom tuhle záležitost vyřešili diplomatickou cestou. Obětí už bylo příliš," konstatoval Deščycja. 

Ministr řekl, že nové ukrajinské vedení spolu s Ruskem a Evropskou unií debatuje o sestavení kontaktní skupiny, která by řešení krymské krize zprostředkovala. Diplomatický proces je ale údajně natolik křehký, že o něm ukrajinský ministr nechtěl podrobněji hovořit. Moskva podle Deščycji přistupuje na dialog s Kyjevem jen neochotně, a proto jsou zapotřebí prostředníci. 

Ukrajinský ministr byl v minulých dnech přítomen několika jednáním západních státníků a diplomatů s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, k přímé rusko-ukrajinské ministerské schůzce ale navzdory západním snahám o zprostředkování nedošlo. Rusko novou vládu v Kyjevě neuznává a obviňuje ji, že je pod vlivem ultrapravicových radikálů. 

Deščycja na tiskové konferenci vyzval Rusko, aby nebránilo příjezdu pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Krym. Mise se pokusila na poloostrov dostat už dvakrát, pokaždé ale narazila na odpor neoznačených ozbrojenců. Rusko tvrdí, že OBSE musí o povolení požádat krymské úřady, které nad poloostrovem převzaly kontrolu. Oficiálním partnerem OBSE je ale Kyjev. 

Tagy: Ukrajina Kyjev krize na Krymu

Zdroje: ČTK