Ukrajina chce brzkou dohodu o cenách plynu. Jinak bude soud

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Do několika dnů by mělo skončit jednání Ruska a Ukrajiny o cenách ruského zemního plynu. Pokud nedojde k dohodě, Ukrajina věc požene k arbitrážnímu soudu ve Stockholmu. 

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk,zdroj: Getty Images

"Očekáváme, že jednání s ruským Gazpromem skončí tento týden," řekl premiér Arsenij Jaceňuk ukrajinskému parlamentu. "Pokud nedosáhneme dohody, obrátíme se na stockholmský soud," dodal. Činitelé ruské plynárenské společnosti Gazprom a ukrajinského Naftogazu v úterý podle agentury Reuters jednají v Berlíně.

Mluvčí Gazpromu dnes řekl, že doufá v nalezení vzájemně výhodné dohody. V pondělí jednali představitelé Gazpromu a Naftogazu s evropským komisařem pro energetiku Güntheren Oettingerem, podle kterého bylo dosaženo "skutečného pokroku". 

Oetinger uvedl, že představitelé Gazpromu a Naftogazu se předběžně dohodli na návrhu řešení dodávek ruského plynu na Ukrajinu a že návrh v nejbližších dnech předloží svým vládám. Plán údajně zahrnuje způsob vyrovnání ukrajinského dluhu za dosavadní dodávky ruského plynu i návrh na cenu budoucích dodávek. 

Gazprom letos Ukrajině prudce zvýšil cenu plynu po převratu, který zbavil moci proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Ukrajina odmítá zvýšenou cenu za plyn platit a usiluje o změnu podmínek smlouvy o dodávkách. 

 

 

 

 

 

 

Tagy: Rusko plyn Ukrajina Gazprom

Zdroje: ČTK