Ukončeme koalici se STAN, žádá Čunek lidovce. Lídři stran se ale průzkumů nebojí

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Ze strachu z nízkých volebních preferencí navrhuje místopředseda KDU-ČSL Jiří Čunek ukončení koaliční spolupráci se Starosty. Podle průzkumu agentury TNS Kantar by dohromady získali 7,5 procenta hlasů, takže by nesplnili desetiprocentní limit pro vstup Sněmovny. Předsedové KDU-ČSL a Starostů Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík ale výzkumy nepřeceňují a vyzývají ke klidu.

Místopředseda KDU-ČSL Jiří Čunek

Místopředseda KDU-ČSL Jiří Čunek,zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

"Klidně můžeme udělat to, že ty dvě strany půjdou spolu, ale bude to tak, že bude STAN podporovat KDU-ČSL a všichni ti lidé mohou být na kandidátkách. Tam je hranice pět procent. Myslím, že drtivá většina kolegů se s tímto ztotožňuje. Jsem ale jen členem širšího vedení. Brát to emotivně není dobře," uvedl Čunek.

Nedostatečnou podporu spojení lidovců se STAN v předvolebních průzkumech Čunek přičítá faktu, že si ho voliči pořádně nevšimli. Přesto společnou kandidaturu považuje za racionální.

"Je založená na tom, že každé volby vypadají jinak. Jeden hlas pro slabou stranu znamená podstatně méně než hlas pro silnou stranu, protože ta silnější bere víc. Proto ta úvaha byla dobrá. Ale když se teď na základě průzkumu veřejného mínění ukazuje, že úvaha společného spojení u voličů zatím nezabrala, tak si myslím, že bychom to zcela racionálně měli vyhodnotit," doplnil Čunek.

Diskuse o průzkumech probíhají

Podle průzkumu agentury TNS Kantar pro Českou televizi z počátku července by koalice lidovců a STAN získala 7,5 procenta hlasů. Předsedové KDU-ČSL a Starostů Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík dnes řekli, že nepřeceňují průzkumy, podle nichž by se koalice obou stran do Sněmovny nedostala. Klidní zůstávají podle zjištění ČTK i představitelé lidovců ve většině krajů.

"Volbami se zabýváme už půl roku," napsal Bělobrádek v reakci na dotaz, zda se předsednictvo KDU-ČSL dnes bude zabývat preferencemi volební koalice. Bělobrádek ale nechtěl průzkumy přeceňovat. Připomněl, že před volbami v roce 2013 slibovaly v červnu průzkumy hnutí ANO jedno procento hlasů, uskupení pak získalo 18 procent. Společnosti CVVM a STEM dávaly lidovcům v září 2013 podporu mezi čtyřmi a 4,5 procenta, v říjnových volbách nakonec KDU-ČSL volilo 6,7 procenta voličů.

"Osobně vůbec nepřeceňuji průzkumy," napsal Gazdík a upozornil na to, že před krajskými volbami byly preference STAN výrazně nižší, než nakolik hnutí ve skutečnosti uspělo. "Ale jasně že z těch současných (průzkumů) nemám radost a že o nich diskutujeme," doplnil Gazdík.

I kdyby měl věřit průzkumům, v současné politické situaci by volební zisk mezi sedmi a osmi procenty nic neřešil ani v případě, že by Lidovci a Starostové přišli s jinou formou spolupráce, která by neznamenala desetiprocentní volební práh. "Abychom mohli skutečně něco ovlivnit a neměli jen křesla ve Sněmovně pro pár lidí, potřebujeme mnohem lepší zisk a o ten voliče požádáme. Je to na nich," napsal Gazdík.

Tagy: Česko domácí KDU-ČSL Parlamentní volby Poslanecká sněmovna ČR Starostové a nezávislí STAN

Zdroje: ČTK