Uhl podal trestní oznámení na Pernesova předchůdce Žáčka

- Aktuality autor: red

Publicista Petr Uhl podal trestní oznámení na bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka a další nejmenované lidi - a to kvůli podezření, že zneužívají archivy ÚSTR pro soukromé účely.

Ze zveřejněného textu historika a člena vědecké rady ÚSTR Viléma Prečana totiž podle Uhla plyne podezření, že se v souvislosti s odchodem Žáčka z vedení ústavu převedly na soukromé nosiče miliony stran archivních materiálů v elektronické podobě.

Možným motivem by podle publicisty mohl být úmysl zneužít písemnosti komunistické Státní bezpečnosti (StB). 

Podezření podle Uhla vyplývá z článku zakladatele někdejšího exilového Dokumentačního střediska nezávislé československé literatury a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Prečana, který ve čtvrtek zveřejnily některé servery.

Historik v něm uvedl, že bylo digitalizováno již deset milionů stran písemností. "Kolik z nich skončilo na soukromých elektronických nosičích, ... to ví jen Pavel Žáček a Pánbůh," napsal Prečan. 

Historik tento týden také varoval před politizací ústavu. Za ředitelování Žáčka a za přispění bratří Patrika a Marka Bendových prý ústav získal pověst "přívěsku či účelového zařízení ODS". 

Podle Uhla plyne z textu podezření, že Žáček a spol. převedli archivní dokumenty v elektronické podobě mimo ÚSTR, aby byly použity "možná i ve prospěch ODS".

"Pavel Žáček i jako zmocněnec vlády po více než tři roky úzce spolupracoval s jejím předsedou Mirkem Topolánkem a ministrem vnitra Ivanem Langrem, jehož byl Žáček i podřízeným. I proto mám obavy, že archiválií StB, které obsahují i četné citlivé osobní údaje (ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů), by mohlo být zneužito podobně, jako před volbami v červnu 2006 bylo zneužito zprávy plukovníka Kubiceho," stojí v Uhlově trestním oznámení. 

Podle publicisty by v takovém případě mohlo jít o spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podle nového trestního zákoníku nebo zneužívání pravomoci veřejného činitele podle staré úpravy, kterou nový trestní zákoník nahradil od letošního ledna, popřípadě maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. "Pokud byl čin spáchán, mohla nastat část trestné činnosti už před 1. lednem 2010," uvedl Uhl. Zároveň vyzval k zásahu v případě, že by údajné neoprávněné vyvádění dat z ÚSTR pokračovalo. 

"Jako okolností případu je se asi potřeba zabývat se snahou Pavla Žáčka, Marka Bendy (ODS), (člena rady ústavu) Patrika Bendy a dalších osob, aby nový ředitel ÚSTR Jiří Pernes jmenoval ředitelem Archivu bezpečnostních složek právě Pavla Žáčka," napsal s odkazem na Prečanův text v trestním oznámení Uhl. Vysvětlení by podle něho mohli podat i senátoři Alexandr Vondra (ODS) a Karel Schwarzenberg (TOP 09). 

Jmenování Pernese do funkce doprovázely spory. Největší rozruch vyvolala informace v médiích, že Pernes zatajil před Radou ÚSTR informaci o tom, že za bývalého režimu navštěvoval Večerní univerzitu marxismu leninismu (VUML), což bylo školení pro nekomunistické vedoucí zaměstnance kulturních či jiných nevýrobních zařízení. Pernes řekl, že tuto informaci nepovažoval za podstatnou. 

Do funkce nastoupil Pernes 1. dubna. Na protest proti způsobu výběrového řízení odstoupili někteří členové vědecké rady. Prečan Pernese naopak podpořil, stejně jako řada jeho podřízených. Pernes si vysloužil kritiku také za to, že v den nástupu do funkce odvolal oba Žáčkovy náměstky a dva ředitele. Některé funkce ale hodlá obsadit výběrovým řízením a chystá také nezávislý personální audit.

Zdroje: ČTK