Údajně unesené děti dali Haiťané misionářům dobrovolně

- Aktuality autor: red

Zástupci americké a haitské vlády ve čtvrtek pokračují ve výslechu deseti amerických baptistů, kteří byli v neděli zatčeni na Haiti kvůli údajnému únosu 33 tamních dětí.

Několik Haiťanů z vesnice Callebas, která byla stejně jako mnoho dalších 12. ledna postižena katastrofálním zemětřesením, však při vyšetřování uvedlo, že své potomky svěřili misionářům dobrovolně s cílem zajistit jim lepší život. Oznámila to agentura AP s odvoláním na oficiální zdroje. 

Zadržení baptisté původně vypověděli, že děti získali z haitských sirotčinců či od vzdálených příbuzných. Ve skutečnosti však mnoho těchto dětí své rodiče má. Tito lidé však nemohli pro své potomky zajistit obživu a uvěřili slibům misionářů, že jejich dětem zařídí v Dominikánské republice vzdělání a budou se moci volně navštěvovat. 

Sedmadvacetiletý Laurentius Lelly předal baptistům své dvě děti ve věku čtyři a šest let. Misionáři prý jejich vesnici navštívili již několikrát a získali si jejich důvěru. "Pokud se děti vrátí zpátky, nedokážu jim zajistit jídlo," konstatoval muž. 

Haiti bylo i před zemětřesením z 12. ledna nejchudším státem západní polokoule, nyní však upadlo do ještě větší bídy. 

Právní zástupce baptistů Jorge Puello sdělil, že jeho mandanti přijali i děti, které nejsou sirotky, protože by jinak hladověly. 

Deset Američanů z baptistické církve bylo v neděli zadrženo, když se snažili převézt v autobuse do Dominikánské republiky 33 dětí ve věku od dvou měsíců do 12 let. Neměli však doklady a povolení k přepravě dětí do zahraničí. Zatčeni byli i dva jejich pravděpodobní haitští společníci. 

Skupina se hájí tím, že děti chtěla odvézt do dočasného útulku v Dominikánské republice. Údajně věřili v pravost dokladů, které obdrželi od haitských partnerů. Pokud bude skupina souzena, mohlo by se tak stát v USA, protože haitský soudní systém je v důsledku zemětřesení narušen. Nyní jsou děti v SOS vesničce v hlavním městě Port-au-Prince.

Tagy: děti zemětřesení Haiti únos

Zdroje: ČTK