Údajná oběť pedofilie kněží žaluje Vatikán a papeže

- Aktuality autor: red

Údajná oběť sexuálního zneužívání, jehož se měl dopustit americký kněz Lawrence Murphy, čelící obvinění z pedofilie, podala ve čtvrtek ve Spojených státech žalobu na Vatikán a na papeže.

Advokát Vatikánu však tato obvinění označil za naprosto nepodložená. 

Údajná oběť zneužívání chce dosáhnout toho, aby bylo zveřejněno interní vyšetřování Vatikánu o případech pedofilie v katolické církvi. Žaloba se rovněž týká vatikánského státního sekretáře Tarcisia Bertoneho a jeho předchůdce Angela Sodana. 

Americký právník Jeffrey Lena, který Vatikán hájí, označil tuto žalobu za "pouhý pokus některých amerických právníků využívat soudních procesů jako nástroje pro ovlivňování veřejného mínění". 

Žaloba byla podána ve čtvrtek k federálnímu soudu ve státě Wisconsin údajnou obětí Lawrence Murphyho. Ten je nařčen, že sexuálně zneužíval přes 200 chlapců ve škole pro neslyšící děti ve Wisconsinu od 50. let minulého století. 

"Žaloba požaduje odvolání všech kněží, kteří dopustili násilí na dětech, a všech biskupů a kardinálů, kteří byli spolupachateli těchto zločinů," uvedl právník Jeff Anderson, expert na případy pedofilie na čtvrteční tiskové konferenci v Chicagu. 

Podle advokáta Vatikánu je tento právní krok pokusem "využívat tragických událostí k útoku širšího rozsahu". V případě Murphyho se prý Vatikán a jeho představitelé o zločinech dozvěděli až desítky let poté, co k nim došlo. 

V březnu Jeff Anderson zveřejnil dokumenty, v nichž se tvrdí, že Benedikt XVI. o zneužívání věděl už v roce 1996, když byl kardinálem, ale že nic neudělal. 

Podle čtvrteční žaloby by Vatikán, papež a další církevní činitelé mohli být americkou justicí stíháni, zvláště proto, že spáchané zločiny byly dostatečně závažné. Vatikán však namítá, že stíhán být nemůže, protože se jako svrchovaný stát těší imunitě. Vatikán a katolická církev hovoří o mediální kampani proti církvi, kdy jsou na světlo světa vytahovány případy staré desítky let, o nichž se informuje zkresleně. 

Za čistě propagandistickou akci označil mluvčí Vatikánu Federico Lombardi rovněž snahy dvou skalních britských ateistů Richarda Dawkinse a Christophera Hitchense, kteří se zasazují o to, aby byl papež během své zářijové návštěvy Velké Británie zatčen a uvězněn, protože je podle jejich mínění odpovědný za utajování případů zneužívání dětí některými kněžími. Chtějí podat podnět k britské justici a k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu s cílem dosáhnout papežova zatčení.

Tagy: církev Papež pedofilie skandály

Zdroje: ČTK