Učitelku, viněnou ze smrti dívky ve školce, soud osvobodil

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Učitelku z mateřské školy Alenu Haškovou obviněnou ze smrti šestileté dívky na hřišti v Dolní Cerekvi ve čtvrtek jihlavský soud zprostil obžaloby. Podle soudce nebyla prokázána její vina.

Učitelka byla v prosinci 2009 s dětmi na vycházce, při které na hřišti na dívku spadla házenkářská branka. Těžkým zraněním dívka později podlehla. 

Na jedné z branek byl přivázán provaz, za který údajně někdo zatáhl ve chvíli, kdy dívka procházela kolem, a branka na ni spadla. Hašková u soudu loni v říjnu dostala formou trestního příkazu šestiměsíční trest odnětí svobody s ročním podmíněným odkladem. Hrozilo jí přitom až pětileté vězení. Proti verdiktu se odvolala. Hřiště podle ní nebylo dostatečně zabezpečeno. 

Ředitelka školky Hana Kněžínková u soudu řekla, že učitelky chodí s dětmi na hřiště minimálně dvacet let a nikdy se nic závažného nestalo. 

Žalobkyně: Učitelka porušila důležitou povinnost

Podle žalobkyně Mileny Smetanové učitelka porušila důležitou povinnost vyplývající z jejího zaměstnání. Zejména prý řádně nezkontrolovala prostor hřiště z hlediska bezpečnosti, neměla o dětech stálý přehled a při jejich volném pohybu po hřišti je průběžně nekontrolovala. "Byla na hřišti jediným dospělým, za děti měla odpovědnost, s nebezpečím měla počítat," uvedla Smetanová. 

Soudní znalec Jiří Petřík poukázal na to, že příčinou pádu branky mohlo být nejen tahání dětí za provaz, ale i to, že se některé dítě do konstrukce branky opřelo. Platná norma podle znalce požaduje, aby branka byla buď zabetonována, nebo zabezpečena proti pádu úchyty na spodním rámu. Žádné takové zabezpečení branky na obecním hřišti neměly. Kdo je majitelem branek, se zjistit nepodařilo. 

"Místo tragédie není hřištěm"

Na podporu učitelky lidé v Dolní Cerekvi podepisovali petici. Nelíbilo se jim, že vina za tragédii se připisovala pouze jí. Podstatnou část viny má podle nich i provozovatel hřiště. Hřiště je v majetku městyse, podle starosty Zdeňka Jirsy se nyní bez dozoru nesmí používat. Jirsa se krátce po tragédii rozhodl rezignovat, mimořádné zastupitelstvo městyse však jeho demisi nepřijalo. 

Místo, kde se tragédie odehrála, není podle Jirsy hřištěm, ale pouze rekreační plochou patřící obci. Branky na ploše nejsou ani obce, ani tamní tělovýchovné jednoty. Plochu obec neudržuje, pouze na ní seče trávu. Případ Jirsa považuje za nešťastnou náhodu. 

Obhájce Jiří Kozák však doložil výpisem z webových stránek, že na hřišti se odehrávaly soutěžní zápasy, obec oznamovala, že na hřišti se konají nejrůznější akce, zastupitelé rozhodli o opravě střídaček. "Není pravda, že se na hřišti konaly jen neorganizované akce," prohlásil Kozák. Požadoval proto úplně zproštění obžaloby.

Tagy: smrt soud dívka MS

Zdroje: ČTK