Učitelé ať přeruší výuku a zazpívají si, navrhli odboráři

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministerstvo školství nechá na ředitelích škol, zda ve čtvrtek v den stávky vyhlásí volno, nebo zachovají výuku jako obvykle. Školské odbory už přitom do škol poslaly letáky podporující stávku v dopravě, učitelům navrhují na pět minut přerušit výuku a s žáky si zazpívat.

Odboráři budou protestovat proti vládním reformám, kvůli stávce nebudou jezdit vlaky a například v Praze a Brně se zastaví i hromadná doprava. 

"Českomoravský odborový svaz pracovníků školství vyzval zaměstnance škol a školských zařízení, aby podpořili vyhlášenou stávku tím, že označí svá pracoviště přiloženým letákem a ve čtvrtek 16. června 2011 ve 12:00 hodin symbolicky na pět minut přeruší práci. Je samozřejmé, že pedagogičtí pracovníci neopustí žáky, ale zvolí po tuto dobu vhodné činnosti, například zpěv," stojí v dopise pro ředitele škol. 

Mnoho škol plánuje ředitelské volno

"Ministerstvo školství nenavrhuje zvláštní opatření k zajištění činnosti škol," sdělil tajemník ministra Václav Koukolíček. Mnoho škol tak nejspíš vyhlásí ředitelské volno, kvůli stávce přitom už někde zavřeli školy v pondělí, kdy měly být stávka původně.

Jinde pro děti vymyslí náhradní program, třeba Základní škola v Hostivaři už na svém webu oznámila, že ve čtvrtek skončí vyučování už v 11:40. Stávka ale zkomplikuje také školní výlety, například žáci z pražské Základní školy Mendelova se kvůli stávce vrací ze zájezdu o den dřív. 

Koalice dopravních odborových svazů vyhlásila celodenní stávku na čtvrtek, a to poté, co jí Městský soud v Praze zakázal pondělní stávku. Čtvrteční stávky v dopravě se má podle předsedy Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka zúčastnit zhruba 120 tisíc lidí.

Tagy: stávka ministerstvo školství školy

Zdroje: ČTK