Účastníci protikomunistického odboje získají 100 tisíc, rozhodli poslanci

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sněmovna ve středu schválila zákon o protikomunistickém odboji. Opoziční KSČM neprosadila návrh na jeho zamítnutí. Účastníci odboje dostanou podle předlohy peněžité ocenění 100 tisíc korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku.

V případě, že by měli odbojáři podprůměrný důchod, bude jim dorovnán na průměrný. Návrh zákona míří do Senátu. 

Platnost od 17. listopadu

Zatímco při předchozím projednávání v dolní komoře zákon ostře kritizovali komunisté, závěrečné schvalování bylo bez diskuse. Pro předlohu hlasovalo 132 ze 175 přítomných poslanců. Vedle koalice ji podpořila i většina sociálních demokratů. Pokud zákon schválí Senát a podepíše prezident, začne platit symbolicky 17. listopadu. 

Předloha popisuje formy odboje a odporu a vymezuje lidi, na které by se nevztahoval. Překážkou by bylo například jejich zaměstnání u bezpečnostních složek, členství v komunistické straně, v Lidových milicích, akčním výboru Národní fronty a za normalizace také ve Svazu československo-sovětského přátelství. 

Za odbojáře by se nepovažovali ani lidé, jejichž odboj byl veden "zavrženíhodnou pohnutkou", nebo kteří se dopustili zavrženíhodného jednání směřujícího k popření hodnot svobody a demokracie či k popření základních lidských práv, a mohli se tomu vyhnout. 

Postavení válečných veteránů

Někteří účastníci třetího odboje by osvědčením mohli také získat postavení válečných veteránů stejně jako ti, kteří bojovali proti nacismu za druhé světové války a nebyli vojáci. Tím by jim vznikl nárok na některé výhody, například ve zdravotní a sociální péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak. 

Osvědčení bude vydávat ministerstvo obrany na základě odborného stanoviska Archivu bezpečnostních složek, případně Ústavu pro studium totalitních režimů. Na návrh ČSSD bude o odvolání proti verdiktům ministerstva rozhodovat zvláštní komise. 

ČSSD částečně spokojena

Sociální demokraté jsou podle místopředsedy poslaneckého klubu Jeronýma Tejce s novelou částečně spokojeni. "Jsme rádi, že alespoň některé připomínky sociální demokracie byly zapracovány, především ta, že ministr nebude poslední instancí při rozhodování o odvolání. Jsme přesvědčeni, že to je záruka, že ministr jako politická figura nebude zneužívat svého postavení," řekl Tejc. Doplnil, že však měli další připomínky, které akceptovány nebyly. To by údajně mohl zkusit napravit Senát, který by mohl zákon sněmovně vrátit s pozměňovacími návrhy.

Návrh se velmi nelíbí komunistům, podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa je v rozporu s ústavou. Lidé jsou podle jeho slov rozděleni do tří kategorií, což porušuje jejich rovnost před zákonem. "Je to zákon, který občany rozdělil nerovným způsobem na ty, kteří mají být oceněni, na ty, kteří by mohli být oceněni, ale prošli řadami KSČ, a na ty, kteří nejsou v prvé ani druhé kategorii," uvedl Filip. 

Původní návrh zákona bez finančního ocenění předložili poslanci vládních stran potom, co Senát povolební levicovou většinou stáhl ze sněmovny identickou předlohu, kterou přijal v předvolebním pravicovém složení. Později koaliční poslanci podali celkový pozměňovací návrh, který schválily i špičky koalice. Vlastní návrh podala i Konfederace politických vězňů. O něm se nakonec nehlasovalo.

Tagy: poslanci

Zdroje: ČTK