U soudu s Breivikem bude svědčit na 140 lidí

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Během procesu s norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem, který loni v létě zabil 77 lidí, soudce vyslechne nejméně 138 svědků. Breivikův advokát Geir Lippestad dnes podle agentury NTB oznámil, že obhajoba jich předvolá kolem 40, státní zástupce má prozatím v plánu nechat svědčit 98 lidí.

Soud s 33letým Breivikem začne 16. dubna a potrvá deset týdnů.
Podle Lippestada před soudem budou vypovídat například psychatři a další lidé, kteří přišli s Breivikem během vazby do styku. Obhajoba předvolá také odborníky na extremismus.

Breivik byl po více než sedmiměsíční vazbě začátkem března obžalován z teroristických činů. Prokuratura pro něj požaduje trest 21 let vězení, ve hře je však stále také možnost, že extremista vyvázne bez trestu. Dvojice psychiatrů loni na podzim dospěla k závěru, že Breivik trpí paranoidní schizofrenií, a tudíž nemůže být trestně odpovědný. Soud si ale vyžádal ještě jeden posudek o Breivikově duševním zdraví, který by měl být dokončen do 10. dubna.

Čtěte také: Byl to nejhorší den mého života, řekl o 22. červenci Breivik

Breivik loni 22. července nejdřív spáchal pumový atentát v centru norské metropole Osla, který připravil o život osm lidí, a poté na nedalekém ostrově Utöya postřílel 69 osob, převážně účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů.

V médiích se přitom objevily informace o tom, že mladý Nor zamýšlel i další útoky. Měl prý v plánu umístit bomby v sídle veřejnoprávní stanice NRK a novin VG a Aftenposten, naposledy unikla z policejních protokolů informace, že Breivik pomýšlel i na atentát na amerického prezidenta Baracka Obamu.

Norský deník Dagbladet v neděli napsal, že extremista chtěl Obamu zavraždit pomocí výbušniny umístěné v autě během slavnosti předávání Nobelových cen v roce 2009. Americký prezident v tom roce získal Nobelovu cenu za mír a 10. prosince 2009 si ji osobně převzal. Breivik při výslechu tvrdil, že hodlal využít převleku za policistu a že ho inspiroval čin Američana Timothyho McVeigha, který v roce 1995 pomocí výbušniny zabil 168 lidí v Oklahoma City.

Tagy: soud breivik svědci

Zdroje: ČTK