U Slavjansku se střílí. Počty obětí podle ministerstva a médií se různí. Údajně pět mrtvých

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Při zásahu neznámých ozbrojenců u Slavjansku položilo život pět lidí. Informaci přinesla ruská státní televize Rossija 24, která se odvolala na svého zpravodaje přímo v centru dění. Ukrajinské ministerstvo zatím ale hovoří o jedné oběti a třech raněných. 

Ozbrojenci v Doněcku

Ozbrojenci v Doněcku,zdroj: Profimedia.cz

Zpravodajové agentury Reuters přímo na místě následně informovali, že viděli dvě mrtvá těla.  Ruské ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že je incidentem pobouřeno. 

Podle ruské televizní stanice jsou třemi mrtvými proruští separatisté, kteří nyní město Slavjansk na východě Ukrajiny kontrolují. Dva mrtví jsou členy skupiny, která kontrolní stanoviště napadla. Ke stanovišti na severu města údajně přijelo několik automobilů, ze kterých začali střílet útočníci. Separatisté střelbu opětovali. Kromě pěti obětí se ještě jeden další muž nachází s těžkými zraněnými v nemocnici, uvedla agentura Interfax. 

Kdo za údajným útokem stál, není jasné. Separatisté ale podezírají radikály z ukrajinského pravicového hnutí Pravý sektor. Podle ruské televize údajně proruští ozbrojenci zajistili dva automobily, ve kterých našli symboliku Pravého sektoru. Uvnitř prý bylo velké množství materiálu a zbraní, které nejsou ve výzbroji ukrajinské armády, například dýmovnice a přístroje pro noční vidění americké výroby. 

Ukrajinské ministerstvo vnitra žádné takové zprávy nepotvrdilo. Ve svém vyjádření, ze kterého citoval list Ukrajinska pravda, pouze uvedlo, že "na kontrolním stanovišti ve Slavjansku došlo kolem třetí hodiny ráno k ozbrojenému střetu mezi dvěma skupinami". Výsledkem byl jeden mrtvý a tři osoby utrpěly střelná zranění. "Detaily incidentu zjišťujeme. Zranění se nacházejí v nemocnici," dodalo ministerstvo. 

Podle zpravodajů agentury Reuters se u kontrolního stanoviště nacházela dvě mrtvá těla, jedna z obětí měla viditelná střelná zranění hlavy a obličeje. Jeden z mužů měl na sobě bojovou uniformu, druhý byl v civilu. 

Ruské ministerstvo zahraničí se nechalo slyšet, že je incidentem pobouřeno. Útok prý svědčí o tom, že Kyjev nemá dostatek vůle, aby militanty odzbrojil. 

Ozbrojení separatisté obsadili v uplynulých dnech v Doněcké oblasti vládní a policejní úřady v asi deseti městech a odmítají je opustit. Kladou si různé požadavky, od konání referenda, která by dalo regionu větší autonomii, až po odstoupení nynější kyjevské vlády. Vláda na začátku týdne oznámila zahájení vojenské operace, jejímž cílem je ozbrojence zastavit, během Velikonoc ji ale přerušila. 

Tagy: ozbrojenci Ukrajina Slavjansk

Zdroje: ČTK