U Skutče hoří skládka pneumatik, dým je vidět na desítky kilometrů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Boru u Skutče v pondělí odpoledne vzplála velká skládka pneumatik. Nikdo nebyl zraněn, rozsah škody zatím nelze odhadnout. Dým z požáru je vidět v širokém okolí. Řekla to mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Úplná likvidace požáru podle hasičů může trvat až týden. "Kouř je silný a hustý, viditelný několik desítek kilometrů, dokonce ho viděli i v Chrudimi," uvedla Horáková. 

Na místo vyjelo 17 hasičských jednotek, ochlazují okolní domy, aby se požár na ploše asi 20 krát 20 metrů nerozšířil, ale pociťují problémy s dodávkami vody. Situaci komplikuje silný vítr. Kvůli ohni byla uzavřena místní silnice z Boru na Polánku. 

Skládka bude dohořívat desítky hodin

"Podařilo se zachránit sklady, dílny a kancelář v areálu. Střechu sousední truhlárny, která také začala hořet, hasiči uhasili," řekla Horáková. Přes použití pěnidla v 17:00 skládka stále hořela plamenem, podle Horákové bude dohořívat velmi dlouho. 

Podle starosty Boru Vlaďka Beneše ve firmě na likvidací odpadu místní podnikatel dříve drtil pneumatiky, později však činnost ukončil. "Teď to bohužel chytlo. Naštěstí zatím kouř vane mimo vesnici, takže nebylo nutné nikoho evakuovat," řekl. 

Vážnější ekologické škody nebo ohrožení obyvatel požár nezpůsobil. "Jedovaté zplodiny unikají do ovzduší a z hašení také odtéká kontaminovaná voda, není to ale nějak mimořádné," uvedl vedoucí odboru životního prostředí chrudimské radnice Ivo Rychnovský. Kouř se díky větru rychle rozptyluje a nezasahuje Bor ani okolní obce.

Tagy: požár skládka pneumatiky

Zdroje: ČTK