U Řecka hoří italská loď s 500 lidmi

SLEDUJEME - Aktuality autor: var

Na trajektu s přibližně 470 lidmi na palubě, který vyplul pod italskou vlajkou z Řecka do Itálie, vypukl v neděli ráno požár. Řecká média před 11:00 SEČ potvrdila, že pokračuje evakuace plavidla. Zatím není hlášena žádná oběť, cestující ale situaci popisují jako dramatickou.

Trajekt plul z Řecka pod italskou vlajkou

Trajekt plul z Řecka pod italskou vlajkou,zdroj: ThinkStock

Loď Norman Atlantic, mířící z řeckého Patrasu do italské Ancony, vyslala tísňový signál ve chvíli, kdy se nacházela 44 námořních mil (přes 80 km) od ostrova Korfu, sdělil představitel pobřežní stráže. Oheň vypukl v 6 hodin ráno (5:00 SEČ) na palubě vyhrazené pro automobily, ale rychle se rozšířil do dalších částí plavidla.

Agentura Reuters uvedla, že na lodi je 466 osob, z toho 411 pasažérů a 55 členů posádky. Podle zdrojů agentury AFP jde celkem o 478 lidí, z nichž je mezi pasažéry 268 Řeků. Pokud jde o počet vozidel v útrobách trajektu, Reuters informuje, že jich je 222, podle AFP je automobilů 195.

Kapitán kvůli postupujícím plamenům nařídil opuštění lodi. Kontejnerová loď, která se v době vypuknutí požáru nacházela poblíž, už převzala několik desítek lidí. Dalších 55 vzalo na palubu jiné plavidlo.

Člunů není dost

Někteří cestující poskytli mobilními telefony řeckým televizním stanicím dramatická svědectví o situaci. "Pokusili se spustit záchranné čluny, ale všichni se na ně nedostaneme. Není tu žádná koordinace," líčil ráno jeden z nich. "Je tma, vnitřek lodi je v plamenech. Jsme na můstku, vidíme připlouvat nějakou loď... Otevřeli jsme bedny a dostali záchranné vesty, snažíme se zachránit se."

Záchranná operace probíhá za "obzvláště těžkých a komplikovaných podmínek", konstatovalo řecké ministerstvo pro námořní dopravu. V oblasti je prý prudký déšť s krupobitím a síla větrů dosahuje desátého stupně na dvanáctistupňové Beaufortově škále. Desátý stupeň mimo jiné znamená velmi vysoké vlny a tvoření vodní tříště, která snižuje viditelnost.

Na záchranné operaci se podílejí rovněž italské a albánské úřady. V oblasti je sedm dalších lodí a na pomoc byl vyslán i záchranný vrtulník a pátrací letoun C-130.

Tagy: požár Itálie Řecko trajekt lodní neštěstí

Zdroje: ČTK