U obviněného soudce Havlína se našla nelegální zbraň

- Aktuality autor: Michal Polák

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) minulý týden rozšířil trestní stíhání pražského soudce Ondřeje Havlína. V pořadu Impulsy Václava Moravce na rádiu Impuls to dnes řekl šéf útvaru Robert Šlachta. Havlín, který čelí obvinění z korupce, je nyní podezřelý i z nedovoleného ozbrojování. 

Zbraň (ilustrační foto)

Zbraň (ilustrační foto),zdroj: news.com

"Soudce Havlín držel nelegální zbraň," řekl Šlachta. Zbraň se podle něj našla při domovní prohlídce. Podle Šlachty je případ ve fází výslechů svědků a vyhodnocování materiálů. Nevyloučil, že by mohlo být v budoucnu rozšířeno obvinění, třeba i na další podezřelé. 

Havlín čelí stíhání společně se státním zástupcem Františkem Fialou a dalšími čtyřmi lidmi, mezi nimiž je jeden advokát a jeden advokátní koncipient. Podle informací médií jde o advokáta Karla Matějku a někdejšího šéfa policejní inspekce Borise Štefla. Podle dostupných informací zahlazovali za úplatky trestné činy v dopravě. Havlín údajně jako soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 v řadě případů nepozval k soudu poškozené. Lidé tím přišli o odškodnění. Podle policistů je případ ojedinělý fungujícím klientelistickým systémem a vzájemně silnými vazbami mezi jednotlivými obviněnými. 

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) Havlína dočasně zprostil výkonu funkce, a to až do pravomocného ukončení trestního stíhání. Havlín v minulosti odešel z justice do diplomacie, kde jeho působení provázelo několik skandálů. Návratu do taláru se domohl žalobou.

Tagy: korupce Soudnictví

Zdroje: ČTK