U Mariupolu zuří těžké boje. Armáda přišla o vojáka

- Aktuality autor: pal

Boje na východě Ukrajiny pokračují i přes únorového příměří, aktuálně se podle OBSE bojuje poblíž Mariupolu. O víkendu se tam odehrály nejtvrdší boje za poslední tři měsíce. Při pondělním útoku ruských separatistů u obce Šyrokyne kousek od Mariupolu padl člen vládních jednotek a sedm dalších utrpělo zranění.  

Povstalci u obce Šyrokyne využívají těžkou techniku

Povstalci u obce Šyrokyne využívají těžkou techniku,zdroj: Profimedia.cz

Rebelové při bojích u obce Šyrokyne využívaly podle OBSE těžké zbraně, raketomety Grad a minomety ráže 200 milimetrů, byť tento druh arsenálu zakazují únorové dohody podepsané v Minsku. OBSE rovněž uvedlo, že těžké zbraně měly být po minských dohodách odvezeny pryč z bojové zóny na konkrétní místa, kde už ale zase nejsou.

Povstalci trdí, že je odvezli pryč, protože se připravují na květnovou vojenskou přehlídku k oslavě konce druhé světové války. 

Středisko pro kontrolu a koordinaci, ve kterém jsou zástupci ukrajinské, ruské armády a separatistů, už více než týden pracuje na návrhu úplného zastavení bojů, odsun zbraní a odminování mariupolského bojiště.

Šyrokyne je nejcitlivějším místem bojové linie, která propojuje Doněckou a Luhanskou oblast. Obec leží mezi separatisty ovládaným Novoazovskem a Mariupolem, který je pod kontrolou ukrajinské armády. 

Konflikt na východě Ukrajiny má na svědomí už 6100 mrtvých. 

Tagy: Ukrajina krize na Ukrajině východní Ukrajina Mariupol

Zdroje: ČTK