U jihoitalského ostrova utonulo nejméně 93 lidí, 200 se pohřešuje

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 10. 2013 14:43) - Aktuality autor: Jakub Konečný

U jihoitalského ostrova Lampedusa dnes při lodní nehodě utonulo nejméně 93 afrických uprchlíků a dalších asi 200 se pohřešuje. Oznámila to pobřežní stráž, podle které jsou mezi oběťmi vytaženými z moře čtyři děti a mnoho žen. Loď přepravovala kolem 500 osob a u ostrova se dosud podařilo zachránit 151 lidí. S dalšími zachráněnými už ale úřady příliš nepočítají.

Vrak potopené lodi

Vrak potopené lodi,zdroj: stasiareport.com

Pátrání po přeživších pokračuje, ale již není velká naděje najít po tak dlouhé době ve vodě někoho živého, uvedl více než šest hodin po potopení lodi mluvčí pobřežní stráže.

Italský premiér Enrico Letta označil nehodu za velké neštěstí. Podle papeže Františka se také jedná o velkou hanbu.

Podle úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pocházejí všichni běženci z Eritreje a vypluli z Libye. Předchozí zprávy tvrdily, že nejvíc pasažérů bylo ze Somálska.

"Je to hrůza, hrůza. Stále přinášejí další těla," řekla se slzami v očích starostka Lampedusy Giusi Nicoliniová.

Mezi utonulými jsou ženy i děti. Dle starostky se loď začala potápět a pasažéři rozdělali ohně, aby přivolali pomoc. Na palubě pak vypukl požár.

Podle vyšetřovatelů ale k neštěstí došlo kvůli tomu, že uprchlíci zapálili na palubě deky, aby na sebe upozornili lidi na břehu. Od dek chytla motorová nafta a loď začala hořet a potopila se.

Rybářský člun, který byl právě poblíž, vzal na palubu 60 lidí a upozornil pobřežní stráž. Záchranáři jsou stále na místě a pátrají po dalších lidech. Dle agentury ANSA se zatím podařilo z moře vytáhnout asi 160 lidí.

K Itálii se snaží dostat každý měsíc stovky uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. V poslední době se zvyšuje počet běženců ze Sýrie - od začátku roku jich bylo už 6000. Minulý týden utonulo u Sicílie 13 migrantů ze severní Afriky, především z Eritreje.

Tagy: uprchlíci

Zdroje: ČTK