U deseti dětí evakuovaných od Fukušimy zjistili zdravotní potíže

- Aktuality autor: Michal Polák

Lékaři zjistili u deseti ze 130 dětí evakuovaných z blízkosti havarované jaderné elektrárny Fukušima problémy štítné lázy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Informovala o tom dnes nevládní organizace Černobylská nadace a univerzitní nemocnice Šinšu, která pomáhá obětem černobylské jaderné katastrofy z roku 1986.

Severovýchodní Japonsko letos v březnu postihlo silné zemětřesení a cunami, při čemž byla zničena jaderná elektrárna ve Fukušimě. O život přišlo přes 15.000 lidí a asi 400.000 muselo být z oblasti evakuováno.

Postižená štítná žláza

Mezi nimi byly také děti a některé se dostaly do Nagana. V nemocnici Šinšu lékaři v srpnu odebírali krev a moč 130 z těchto dětí ve věku do 16 let. Ve skupině byly i velmi malé děti, kterým ještě nebyl rok.

Jedno mělo velmi nízké hodnoty hormonu štítné žlázy a u sedmi byly zjištěny naopak vysoké hodnoty. Dvě další pak měly v krvi vysoké koncentrace proteinu tyroglobulinu, pravděpodobně v důsledku poškození štítné žlázy.

20 kilometrů od Fukušimy

Tři z těchto deseti dětí bydlely ve vzdálenosti do 20 kilometrů od Fukušimy a jedno bylo z okruhu mezi 20 a 30 kilometry. Šest zbylých bydlelo mimo tyto nejbližší zóny.

"Teď nemůžeme říci, že jsou ty děti nemocné, ale musejí být pod dlouhodobým dohledem," řekl šéf Černobylské nadace Minoru Kamata. Jeho organizace zatím nedošla k závěru, že mezi zdravotním stavem dětí a havárií existuje přímé spojení. Je ale známo, že radioaktivní jód se ukládá ve štítné žláze dětí spíš než v případě dospělých. Malým dětem vystaveným radiaci tak hrozí větší nebezpečí, že onemocní.

Japonský tisk dnes také informoval, že z nemocnic v okolí Fukušimy nepřestává odcházet personál a že některé nemocnice kvůli tomu musely zrušit noční pohotovostní služby. Ze 24 nemocnic v prefektuře Fukušima odešlo 125 lékařů, což je 12 procent z celkového počtu. Zdravotních sester pak dalo výpověď víc než 400, tedy asi pět procent.

Tagy: děti Fukušima postižení

Zdroje: ČTK