U australského Sydney zuří požáry, zatemňují oblohu a ničí domy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Mohutné požáry zachvátily dnes lesy kolem australského města Sydney, obloha nad městem vlivem kouře a poletujícího popela hrozivě potemněla. Hasiči se obávají, že počet zničených domů dosáhne několika stovek. Tamní činitelé tvrdí, že jde zřejmě o nejhorší lesní požáry ve státě Nový Jižní Wales za poslední desetiletí.

Požár, ilustrační foto

Požár, ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

"Tento stav nepomine rychle. Nejsem si jist, zda budeme schopni situaci vyřešit bez ztrát na životech," prohlásil na dnešní tiskové konferenci jeden z velitelů hasičských sborů ve státě Nový Jižní Wales Barry O'Farrell.

V oblasti Sydney na jihovýchodě Austrálie prý stále není pod kontrolou 36požárů z 90. Šíření ohně podle agentury AFP podporuje mimořádně horké počasí s teplotami šplhajícími k 34 stupňům Celsia a silný vítr.

"Mohutnost této zkázy překonává jakékoli lesní požáry, které stát postihly v posledních deseti letech," řekl další představitel hasičských sborů Rob Rogers. "Předpokládáme, že domy zničené plameny budeme počítat na stovky," dodal.

Zdravotnické úřady v Sydney vydaly varování ohledně kvality vzduchu a problémů s dýcháním. Kouřová deka zahalila celé město, včetně světoznámých turistických lokalit, jako je sydneyská Opera či pláž Bondi.

Lidé, kteří bydlí v oblasti pohoří Blue Mountains nad Sydney, byli vyzváni, aby nevyjížděli v autech a nechali silnice volné pro hasičské vozy. Likvidaci požárů ze vzduchu komplikuje vichr, kvůli němuž dnes letadla hasičů musela zůstat na zemi.

Lesní požáry jsou v Austrálii běžným jevem, především pak v místních letních měsících od prosince do února. Nadcházející letní sezona vzbuzuje obavy, protože během uplynulé australské zimy málo pršelo a také v příštích měsících se čeká žhavé, suché počasí.

Tagy: Austrálie požár

Zdroje: ČTK