Tymošenková obvinila soupeře, že se chystá zfalšovat volby

- Aktuality autor: red

Ukrajinská prezidentská kandidátka a premiérka Julija Tymošenková ve středu obvinila svého rivala v souboji o prezidentský úřad Viktora Janukovyče, že chce zfalšovat výsledky nedělních voleb.

Mají k tomu posloužit změny volebního zákona, kterými si prý Janukovyč na poslední chvíli chce otevřít cestu k falšování výsledků.

Janukovyčova Strana regionů na mimořádné schůzi parlamentu prosadila změnu volebního zákona v tom smyslu, že volební komise, které budou sčítat hlasy, mohou zasedat a rozhodovat i v případě, že nebudou usnášeníschopné. Není tedy nutné dodržet takzvané kvorum, které označuje minimální počet osob, které musí být na zasedání volebních komisí, aby jejich rozhodnutí byla platná. 

"Parlament přijal změny volebního zákona, které zničily poctivé volby, učinily je nečestnými a neregulérními," řekla Tymošenková v televizním projevu. Podle jejích slov se k tomu její rival Janukovyč uchýlil proto, že nevěří ve své vítězství a může ho prý dosáhnout jen podvodem. 

Tymošenková zároveň oznámila, že pozvala velvyslance zemí skupiny G8 (Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Ruska a Spojených států), aby je informovala o změnách volebního zákona, které podle ní otevírají Janukovyčovi cestu k masovým volebním podvodům. "Pozvala jsem velvyslance zemí G8 a zítra pozvu velvyslance všech zemí světa, abych je informovala, že jakmile bude zákon schválený parlamentem podepsán, žádné volby na Ukrajině už nebudou," řekla Tymošenková. 

Poslanci Janukovyčovy Strana regionů tvrdí, že změnou volebního zákona chtěli zabránit tomu, aby členové volebních komisí dosazených Tymošenkovou stranou nemohli sčítání hlasů a celé volby ovlivnit.

Chtěli to prý udělat tak, že by se jednoduše zasedání volebních komisí nezúčastnili, čímž by prý mohli, kdyby existovala povinnost kvora, volby prezidenta 7. února zmařit.

Tagy: Ukrajina tymosenkova prezidentske janukovyc podvody

Zdroje: ČTK