Tymošenková chystá v případě volebních podvodů novou ´revoluci´

- Aktuality autor: red

Ukrajinská premiérka a kandidátka nedělního druhého kola prezidentských voleb Julija Tymošenková slíbila v případě volebních podvodů masové povstání.

Informuje o tom agentura AFP. Premiérka prohlásila, že pokud bude mít dojem, že sčítání hlasů v prezidentských volbách bylo zfalšováno, vyzve občany, aby šli demonstrovat do ulic.

Vyjádření vůle lidu ve volbách musí být podle ní respektováno a pokud by nebylo, vyzve občany, aby vyšli do ulic. "O tom nemůže být absolutně žádných pochyb," řekla Tymošenková.

Masivní volební podvody při sčítání hlasů podle Tymošenkové připravuje její prezidentský opoziční rival Viktor Janukovyč. Pár dní před volbami se oba kandidáti navzájem obviňují ze všech možných neřestí, hlavně z toho, že voličům lžou a chtějí je ve volbách podvést. 

Janukovyčova Strana regionů ve středu v parlamentu prosadila změnu volebního zákona v tom smyslu, že volební komise, které budou sčítat hlasy, mohou zasedat a rozhodovat i v případě, že nebudou usnášeníschopné. Není tedy nutné dodržet takzvané kvorum, které stanoví minimální počet osob, které musí být na zasedání volebních komisí, aby jejich rozhodnutí byla platná. Pro Tymošenkovou je to jasný důkaz, že Janukovyč nevěří ve své volební vítězství a že je připraven si ho zajistit podvodem. 

Janukovyč zase tvrdí, že změnou volebního zákona chtěla jeho strana zabránit tomu, aby členové volebních komisí za stranu Tymošenkové nemohli sčítání hlasů ovlivnit. Prý to chtěli udělat jednoduše tak, že by se zasedání volebních komisí nezúčastnili, čímž by prý mohli, kdyby existovala povinnost kvora, volby prezidenta 7. února zmařit. 

"Pokud Janukovyč chce čestný boj, jsme připraveni s ním soutěžit, ale pokud chce podvádět, jsme schopni se mu postavit na takový odpor, jaký v životě neviděl, dokonce ani v roce 2004," řekla Tymošenková. Poukazovala na tehdejší masové demonstrace, jež v dobách takzvané oranžové revoluce vedla.

Ústavní soud následně zrušil "vítězství" Janukovyče v tehdejších volbách, a to právě kvůli prokázaným volebním podvodům, a nařídil opakování voleb. V nich pak zvítězil nynější prezident Viktor Juščenko, tehdy velký spojenec Tymošenkové. 

Toho dnes znovu Tymošenková vyzvala, aby nepodepisoval zákon, jímž by vstoupilo v platnost středeční rozhodnutí parlamentu o změnách volebního zákona. "Jsem přesvědčena, že prezidentův podpis bude rozsudkem smrti pro demokracii a čestné volby na Ukrajině," prohlásila Tymošenková, která se z původní spojenkyně Juščenka stala jeho úhlavní politickou soupeřkou.

Juščenko sám v prvním kole prezidentské volby propadl. Na adresu svých protivníků prohlásil, že mezi nimi není rozdílu, oba jsou pro Ukrajinu prý špatnou volbou. Kdo volí prvního, nemá srdce, kdo druhého, nemá rozum, řekl nedávno prezident Juščenko.

Tagy: Ukrajina tymosenkova prezidentske

Zdroje: ČTK