Tymošenková čelí obvinění v další kauze, hrozí jí 12 let vězení

- Aktuality autor: Michal Polák

Ukrajinský soud dnes otevře novou kauzu proti bývalé ukrajinské premiérce Juliji Tymošenkové, která souvisí s údajnými defraudacemi z poloviny 90. let. Již vězněné představitelce ukrajinské opozice hrozí dalších 12 let žaláře. Expremiérka se na vlastní žádost z důvodu svého zdravotního stavu procesu nezúčastní.

Nová žaloba je postavena na tvrzení, že politička v letech 1995 až 1997 ve spolčení s tehdejším předsedou ukrajinské vlády Pavlem Lazarenkem nezákonně převedla na stát dluh společnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), který dosahal téměř půl miliardy dolarů. Byla přitom ředitelka a faktický vlastník JESU.

V Charkově, kde si Tymošenková odpykává sedm let vězení za poškození státu při nákupu ruského plynu, měla pře kolem JESU začít už v polovině dubna. Vzhledem ke špatnému zdraví obviněné, která má problémy s nemocnou páteří, bylo líčení odloženo na dnes.

V úterý má soud projednat i kasační stížnosti expremiérky na sedmiletý trest vězení, který jí byl vyměřen loni v říjnu. O zamítnutí stížnosti na Ukrajině málokdo pochybuje. Její vyřízení je ale důležité proto, že bez formálního uzavření celé kauzy nemohou advokáti Tymošenkové podat žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Tagy: vazba kauza tymošnková

Zdroje: ČTK