Tymošenková čelí dalšímu obvinění. Tentokrát z velezrady

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ukrajinský parlament dnes vzal na vědomí zprávu zvláštní poslanecké komise, která se zabývala vyšetřováním "plynové kauzy" bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Podle závěrů komise kontrolované poslanci vládní Strany regionů jednání Tymošenkové v kritickém roce 2009 "vykazovalo příznaky velezrady". Justice by se podle poslanců měla tímto podezřením zabývat.

Podle usnesení, které parlament schválil většinou poslanců vládní koalice, neslo jednání Tymošenkové "znaky kriminálních činů, které jdou za rámec překročení úředních pravomoci, z něhož Tymošenkovou soud uznal vinnou". Mezi takovými příznaky jsou podle usnesení i známky velezrady, které by justice měla prošetřit.

Zprávu parlamentní komise, kterou řídila poslankyně vládní Strany regionů Inna Bohoslovská, schválil parlament většinou 266 ze 450 poslanců. Během projevu Bohoslovské z opozičních lavic zaznívaly výkřiky "Lhářko!" a skandování "Svobodu Juliji!".

Tymošenková v roce 2009 ve funkci předsedkyně ukrajinské vlády podepsala smlouvu s ruským plynárenským monopolem Gazprom o dodávkách ruského zemního plynu. Rok po pádu její vlády zahájil nový režim prezidenta Viktora Janukovyče vyšetřování, které vyústilo v obvinění Tymošenkové z překročení úředních pravomocí a rozsudek sedmi let vězení. Trest si expremiérka odpykává v Charkově.

Tagy: Ukrajina tymosenkova parlament

Zdroje: ČTK