Tymošenková boj o prezidentský post nevzdá, podnikatele Porošenka nepodpoří

- Aktuality autor: Michal Polák

Julija Tymošenková oznámila, že nehodlá odvolat svou kandidaturu na post hlavy státu. Vyzval jí k tomu šéf hnutí UDAR Vitalij Kličko, který vzdal svou kandidaturu ve prospěch Petra Porošenka. Podle jeho názoru by měl být společným kandidátem všech proevropských stran právě Porošenko. Tymošenková ale soudí, že o vítězi by měli rozhodnout voliči, "nikoli zákulisní dohody politiků".

Julia Tymošenková

Julia Tymošenková,zdroj: Profimedia.cz

Miliardář Porošenko, majitel prosperující čokoládovny Roshen, má podle průzkumů podporu zhruba čtvrtiny voličů, zatímco Kličko stejně jako Tymošenková zhruba osmi procent. Kličko se ve prospěch Porošenka kandidatury už vzdal, Tymošenková ale jeho příklad následovat nehodlá. 

"Porošenka podporuji každý den, má rodina jeho bonbóny pravidelně mlsá," řekla dnes Tymošenková na své první předvolební tiskové konferenci. "Myslím, že je to dostatečná podpora. Prezidenta by měli vybírat voliči, volba by neměla padnout na zákulisních dohodách o společném kandidátovi," prohlásila. 

Ukrajina se musí stát součástí sjednocené Evropy

Za základ svého politického programu Tymošenková označuje integraci Ukrajiny do evropských bezpečnostních struktur. "Ukrajina se musí stát součástí sjednocené Evropy, součástí Evropské unie," řekla. Budoucí prezident Ukrajiny musí podle ní postupně zajistit účast země v evropském obranném systému. 

Pokud jde o Krym, má prý Tymošenková svůj vlastní plán. Západní státy podle ní především nesmějí uznat převzetí Krymu Ruskem. Moskva navíc musí být vystavena tak přísným sankcím, aby anexi zrušila. Expremiérka se důrazně vyslovila proti jakýmkoli "obchodům" s Kremlem, zejména proti federalizaci Ukrajiny. 

Předvolební vzkaz dnes z Krymu Tymošenkové zaslaly i místní proruské úřady: výnosem krymského parlamentu byla označena za nežádoucí osobu. Ocitla se tak ve společnosti dalších ukrajinských politiků, kterým poslanci zapověděli vstup na Krym již dříve. Jsou mezi nimi například premiér Arsenij Jaceňuk, šéf strany Svoboda Oleh Ťahnybok nebo ministr vnitra Arsen Avakov. 

Tagy: Ukrajina prezidentské volby

Zdroje: ČTK